Teknoloji
OKUDUĞUNUZ KONU
Bilim Adamları Petrol Alternatifi Yakıt Geliştirdi
0

Bilim Adamları Petrol Alternatifi Yakıt Geliştirdi

Yazar : Murat Duran16 Temmuz 2015

Artan yakıt ihtiyacına cevap vermekte zorluk çeken petrol endüstrisine belkide darbe vuracak yeni bir yakıt türü üzerinde çalışmalarını sürdüren Yıldırım Beyazıt Üniversitesi , Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Mükerrem Şahin ve ekip arkadaşları içerisinde bor ve hidrojen bulunan yeni bir petrol alternatifi yakıt geliştirdi.

Uzun yıllardır bor üzerinde çalışmaları olan Yrd. Doç. Dr. Mükerrem Şahin’in geliştirdiği yakıt benzinli ve dizel araçlarda direk olarak kullanabilme imkanı sunmaktadır.Buda aracınıza ekstra bir eklentiye gerek kalmayacak.Buda tüm dünyadaki araçlar için sevindirici bir haber.Nedeni ise petrol tamamen bittiğinde araçları modefiye etmeye gerek kalmayacak olmasıdır.

Bor ve hidrojen karışımı olan yakıt yandığında yeşil bir alev çıkarmakta.Bu yüzdende yakıtın ismi ‘Green Gas’ olarak düşünülmüş.İsim hemde çevreci özelliğini yansıtıyor.Çünkü yakıt karbon emisyonlarını ciddi anlamda azaltmaktadır.İstenildiğinde yakıt benzin ve motorine katkı olarak kullanılabilmektedir.Katkı olarak kullanıldığından araçta %20 lere varan tasarruf elde edilebileceğini söyleyen Yrd. Doç. Dr. Mükerrem Şahin ilerleyen zamanlarda yakıtın füzelerde kullanıla bileceğini de belirtti.

Bilindiği üzere hava araçlarında uçuş süresi çok önemlidir.Bu yakıttan %2 oranın da eklenip karıştırıldığında uçuş süresini %20 lere varan oranla artıracağını savunan Yrd. Doç. Dr. Mükerrem Şahin bu oranlarla savunma sanayisinde rekabet edebileceğimizi söylüyor.

Ayrıca yakıttı ülkemizdeki kaynaklarla oluşturduğundan dışa bağımlılığı da ortadan kaldıracak bir ürün olduğu düşüncesinde.Yakıtı araçlara entegre edebilmek için LPG depolarına benzer bir sistem üzerinde çalıştıklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Mükerrem Şahin ‘i gönülden tebrik ediyoruz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
64%
İlginç
24%
Eh İşte
4%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
8%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP