Teknoloji
OKUDUĞUNUZ KONU
Beyin İle Makineleri Kontrol Etmek
0

Beyin İle Makineleri Kontrol Etmek

Yazar : Metin Görpüz18 Şubat 2016

Beyin ile makineleri robotik organları kullanmak ister misiniz? Bizce gelecekte bunlar mümkün olacak! Gelecek Çok Erken Gelecek! 🙂 Kontrol ve arayüz geliştirmesinde üretilen ürünleri en çok tüketen hedef kullanıcı sağlıklı birey kullanıcılardır. Yıllardır her gün fare kullanarak, çoğu dijital işaretçiler yakınlaştırma ve ekran kaydırma gibi fonksiyonel kontroller el ile yapılıyor. İnsanların duyu organlarını sinirsel hareket ile kontrol ettiklerini biliyoruz ve bu bilgilerden hareketle engelli insanlarımızı daha aktif bir şekilde aramıza katmak için çalışmalara başlamış bulunan bir çok sektör bulunmaktadır.

Dokunmatik ekranlar için gerçek ve dijital dünya arasında bulunan bariyeri yıkmak engellileri de topluma kazandırmak için beynin biyolojik organları kullanır gibi kolayca sezgisel olarak teknolojik bir aracı kullanması için de girişimlerde bulunulmuştur. Bu aralar da bilim adamları böyle bir teknoloji geliştirmek için yola çıktılar ve elde ettikleri sonuçlar bunun mümkün olabileceğini ispatlıyor.

Beyin kontrollü protez, bilgisayarın arayüz sağladığı teknoloji formunda kullanılıyordu lakin son 20 sene içerisinde değişti. Yıllardır bilim adamlarının öncelikli çalışmaları beyin dalgalarını okumak için elektrotlar kullanmak için uzun zamanı vardı ama bu beyin dalgalarını okumak bazı çevrelerce ‘insan özeline izinsiz girilmesini sağlaya bilir’ diyerek gereksiz buldu.

İnsan beyni okumak ve sinirleri kontrol mekanizmasının çözülmesi, teknolojinin ilerlemesiyle engellilerin bazı eğitimlere katılmasında kolaylık sağladı. Biraz saçma gibi gelen bu sistem şempanzeler de kullanıldığım da biyolojik kol kontrolü gibi teknolojik kolunu da kontrol etmesini sağladı. Lakin Şempanzede bir matematik mühendislik gibi bir aklın olmaması (dolayısıyla 😀 ) yeni kullanılabilir kolundan tam performans alınamadı.

brain-machine-3

Hazırlanan videoda da amaç önce kamu dikkatini çekmektir. Muhtemelen ilk modern beyin/makine arayüzleri kullanılarak insan üzerinde denenen bu sistem insan beynine çivi ile yerleştirilen bir sinir (hareket) duyularını okuyan sensör ile gerçekleştiriliyor. Biraz doğaçlama kontrol ediliyor ama zamanla daha da iyileşecektir. Yukarı ve aşağı düşünme ile kontrol sağlanabilir. Hasta uzvunu yukarı düşünme de (elini havaya kaldırma) istekli olsun; makine beyinde oluşan sinirsel ve duyusal verileri kaydediyor ve cihaza yön veriyor.

Hızlı düşünmeler de hantal (yavaş) hareket eder. Beyin makine arayüzleri zaten protez tıpta devrim için harekete geçilip üretilmeye ve geliştirilmeye başladı. Bu sistem için tabi kişisel tüketim elektroniğinden de büyük ölçüde yararlanıldı. Şimdilik maliyeti yüksel olsa da ilerleyen zamanlarda bu sistemin daha iyilerinin daha uygun maliyetle hastalara temin edileceğini umuyoruz.

Kaynağa buradan ulaşabilirsiniz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
64%
İlginç
18%
Eh İşte
0%
Anlamadım
5%
Kötü
5%
Berbat
9%
YAZAR HAKKINDA
Metin Görpüz
Metin Görpüz
Elektronik Teknikeriyim. Gömülü sistemler üzerine kendimi geliştirmek istiyor ve geliştiriyorum. Sizlere 'Proje Hocam' aracılığı ile bazı projelerimi paylaşıyor ve çevirmenlik yapmaya çalışıyorum. Umarım sizlere faydalı oluyorumdur. Saygı ve sevgilerimle.
YORUMLAR

YORUM YAP