Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
Bazı Geliştirme Kartları Bölüm 2
2

Bazı Geliştirme Kartları Bölüm 2

Yazar : Atakan Özdin30 Aralık 2015

Geçen yazımızda en çok bilinen geliştirme kartlarını seçip tanıtmıştık.Bu geliştirme kartları Arduino,Rapberry Pi,Beagle Bone ve pcDuino’ydu.Bu kartlar en çok ilgi kartlar olmakla birlikte en çok tercih edilen geliştirme kartlarıdır.Eski yazımız olan Bazı Geliştirme Kartları Bölüm 1 yazısına bakabilirsiniz.

Bu yazımızda ise biraz daha az bilinen geliştirme kartlarını inceleyeceğiz.Bu kartlar diğer geliştirme kartlarının aynısı değil fakat uyarlanmış halleri ve tasarlanan mühendisler tarafından kendine özgü bir biçimde piyasaya sürülen teknolojilerdir.Diğer yazıda da belirttiğim gibi hepsinin kolaylığı kendine özgüdür.

İlk olarak ARM teknolojisi tabanlı 

ARM mbed

Mbed_RapidPrototypingBoard_with_NXP_LPC1768(ARM_Cortex-M3)_MCUARM mbed,ARM teknolojisi tabanlı bir programlayıcıdır.ARM mühendisleri tarafından geliştirilen programlayıcı üst seviye programcı ve mühendislere kullanım alanına dahil edilmiş durumda.En kolay özelliklerinden biri C++ programlama dilini kullanıyor olması ve BeagleBone gibi web üzerinden kontrol edilmesi.

Bu kart için

BeagleBone+rahat kullanım=ARM mbed diyebiliriz.

Daha fazla bilgi için ARM mbed resmi sayfasına bakabilirsiniz

 

Spark Core

The Spark CoreSpark Core’u farklı kılan özelliği dâhili Wifi’ye sahip olmasıdır.Spark Core için Wifi geliştirme kartı olarak tanımlamamız doğru olur.Birçok farklı programlama diliyle uyumlu olması ise Spark’ı farklı kılan bir diğer özelliği.

Bunu için de

Arduino+dahili wifi=Spark Core diyebiliriz.

Daha fazla bilgi için Spark Core resmi sayfasına bakabilirsiniz

DigiSpark

indirBu kart için de minyatür Arduino diyebiliriz.DigiSpark hem küçük hem de ucuz bir mikrodenetleyici kartı.DgiSpark’ın 6 pinli modelininden başka 14 pinli DigiSpark Pro modeli de bulunuyor.Bir Arduino değil ama işleri kolaylaştırıyor.

Kısaca

Arduino+minyatür model=DigiSpark diyebiliriz.

Daha fazla bilgi için DigiSpark resmi sayfasına bakabilirsiniz

 

Son olarak 

STM32F4 Discovery

indir (1)En önemli özelliği fiyatı  ucuz ve temin edilmesi kolay ama bir gömülü sistem olan STM32F4 Discovery yeni başlayacaklar için zor bir teknoloji.ARM işlemciler artık piyasada en çok tercih edilen işlemci ve giderek artmaya devam ediyor.

Daha fazla bilgi için STM32F4 Discovery resmi sayfasına bakabilirsiniz

 

 

Bu yazımızda 4 tane daha geliştirme kartı tanıttık.Görüşmek üzere…

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
67%
İlginç
33%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Atakan Özdin
Atakan Özdin
Balıkesir'de 11.sınıf öğrencisiyim.Yaklaşık 2 yıldır uğraştığım Arduino ve elektrik-elektronik bilgimi sizlere aktarmak için buradayım.
2 YORUMLAR
  • Muhammet Kurt
    15 Ocak 2016 at 12:22

    bu genç yaşınızda bu tür yazılar paylaşmanız gerçekten çok etkileyici atakan bey. Başarılarınızın devamını dilerim yazı için teşekkürler…

  • Şeriban
    15 Şubat 2018 at 12:57

    Yeterince kaynak bulabilir miyim peki

YORUM YAP