Haberler
OKUDUĞUNUZ KONU
Baz İstasyonları Gerçekten Zararlımı?
0

Baz İstasyonları Gerçekten Zararlımı?

Yazar : Murat Duran22 Temmuz 2015

Telefonların yaygınlaşmasına paralel olarak baz istasyonları da yaygınlaştı.GSM firmalarının reklamlarında %98 kapsama alanı ibarelerini görürsünüz.Bu da çok fazla baz istasyonu olduğunun kanıtıdır.Hemen hemen her yerde görmek mümkündür belki daha önce gördünüz ama baz istasyonu olduğunu fark etmediniz.Evinizin iş yerinizin çatılarında hatta cami minarelerinde bile baz istasyonu görmek mümkündür.

Öncelikle Baz İstasyonu Nedir Bu Açıklayalım

Baz kelimesi İngilizce base (temel taban esas) kelimesinin Türkçe’ye geçmiş şeklidir.Cep telefonlarının haberleşmesini sağlayan bir elektromanyetik verici türüdür.Temel çalışma prensibi radyolarla benzerdir.Ancak radyolarda sadece veri gönderilirken bu verici türünde alma özelliği de mevcuttur.

Baz İstasyonlarının Yapısı

Temel olarak radyo vericisi mantığıyla çalışmaktadır.Ama radyo vericisinden farklı olarak iki yönlü iletişim hattı mevcuttur.Cep telefonu sürekli olarak bir baz istasyonu vericisiyle iletişim halinde olmaktadır.Bir baz istasyonu sekiz tane cep telefonuyla iletişim kurar eğer ki sisteme sekizden fazla cep telefonu girerse telefon çekmez.

Onun için baz istasyonları bir hücre sistemi şeklinde bal peteği gibi şehrin her yerine dağılmış olmalıdır ve şehrin her yerinde bulunmuş olması gerekmektedir.Mikrodalga, Dalga boyu 0.1-100 cm – frekansı 0.3-300 gigahertz (Ghz) (10’ Hz=1 Ghz) olan elektromanyetik dalgalardır.

Baz İstasyonlarının Etki Alanı

Baz istasyonlarının uluslar arası bir ışıma katsayısı vardır.Bu katsayı standartlar doğrultusunda olmak zorundadır.Bu katsayı Türkiyedeki teknolojik alt yapının gelişmesiyle uluslar arası standartların çok altına indirilmiştir.Biz dünya standartlarına göre daha da şanslıyız, daha düşük ışıma değerleri bizde kabul edilmiştir ve bu değer 10(v/m) ‘dir.

Ülkemizde baz istasyonları diğer ülkelere göre zarar verici oranı çok daha düşüktür.Baz istasyonları, binaların tepesinde içeridekiler ışamaya maruz kalmazlar.Nedeni ise ışımalar 120 derecelik açılarla yayılırlar.Yani binanızda ki baz istasyonundan sizin telefonunuz iletişim kuramaz.Bu durumda baz istasyonları artık zararlı olmaktan çıkmıştır.

Baz istasyonları kaldırılmalımı sorusuna şu cevabı verebilirsiniz.Cep telefonunuzu bir daha hiç kullanmayacaksanız veya cep telefonu olan birisini aramayacaksanız baz istasyonlarının kaldırılmasını savunabilirsiniz.

Ama günümüzde bu pekte mümkün görünmüyor.Nufusumuzdan fazla cep telefonu ve GSM hattı olan ülkemizde cep telefonu olmayan kalmadı.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
100%
İlginç
0%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP