Tanıtım
OKUDUĞUNUZ KONU
Bayraktar İnsansız Hava Araçları
0

Bayraktar İnsansız Hava Araçları

Yazar : Murat Duran15 Ağustos 2015

Bayraktar yerli üretim insansız hava aracı denilince ilk aklımıza gelen firma.Bir baba ve 3 oğlunun aslında başarı hikayesi.Yüksek makine mühendisi Özdemir Bayraktar 1884 yılında otomotiv sanayisine parça imalatı yapmak için kurduğu atölyeyi.Oğulları da mühendis olduktan sonra bir arge merkezine dönüştürdü.

Ardından insansız hava araçları üretmek için çalışmalara başladı.Uzun bir arge sürecinin ardından yüksek bir bölümünü yerli üretim yapılan bayraktar taktik iha lar bu gün kırdığı rekorlar ile göz doldurmakta.

Kale-Baykar İş Ortaklığı tarafından geliştirilen Bayraktar Taktik İnsansız Hava Aracı (İHA), uçuş testlerini başarıyla geçti.14 Haziran 2014 tarihinde tam yüklü olarak gerçekleştirilen uçuş testinde 27,030 feet irtifaya çıkmıştır. 05-06 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilen uçuş testinde tam yüklü olarak 18,000 feet irtifada 4040 km yol kat ederek 24 Saat 34 Dakikalık uçuş gerçekleştirmiştir. Milli hava araçları arasında irtifa ve uçuş süresi açısından Türk Havacılık tarihindeki rekorları elinde tutmaktadır.

Sipariş verilirken 10 saat havada kalış, 18,000 feet irtifa, 150 km haberleşme yarı çapı temel gereksinimlerdir. TSK bünyesindeki kullanımı dikkate alarak projede bu isterlerin çok üstünde bir sistem tasarımı yapıldı. Şartname gereksinimleri 250 kg kalkış ağırlığına sahip ve daha alt düzeyde bir aviyonik tasarımı ile karşılanabilirdi. Ancak burada firmamız özveri göstererek emniyet ve operasyonel etkinlik açısından daha geniş bir zarfa sahip bir tasarıma yöneldi.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
91%
İlginç
9%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP