Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
Basit Tesla Bobini Yapımı (Slayer Exciter)
24

Basit Tesla Bobini Yapımı (Slayer Exciter)

Yazar : Murat Duran25 Haziran 2015
Projeyi Satın Al
Bu projeyi kurulu çalışır halde yada isterseniz demonte halde satın alabilirsiniz.Proje ile birlikle yapım aşaması resimleri bağlantı şemaları açık kaynak olarak gönderilir. "Satın Almak İçin Yukarıda Butona Basınız"

Bu projemizde Tesla ‘nın yıllar önce yaptığı ve kablosuz elektriğin tüm dünyada kullanılmasını hayal ettiği bir projeyi yapacağız.Kablosuz elektrik transferi sağlayan ve çevresinde ki florasan lambaları yakabilen tesla bobini diğer adıyla slayer exciter ufaltılmış bir frekans yükselticisidir.Neden florasan derseniz çünkü edisonun yaptığı ampulleri bu proje ile yakamıyorsunuz.Projeyi yapmak için resimlerden ve anlatımlardan yararlanın.

Malzemeler

1- Plastik tesisat borusu
2- CD kasası
3- 0,1 mm bobin teli
4- 1,5 luk elektrik kablosu
5- 47kohm direnç
6- 2x UF4007 diyot
7- TIP31C transistör
8- 18 volt batarya veya 2x 9V

Öncelikle aldığımız plastik tesisat borusuna 0,3 mm bobin teli ile 400 sarım olacak şekilde doluyoruz.Daha sonra aşağıda resimlerde şeması verilen devreyi kurup çıkış bağlantısına bobin telinin bir ucunu bağlıyoruz.bu aşamadan sonra CD kasasına boruyu geçirip sabitliyoruz.

Sonra beyaz kablo ile dolanmış kısım 1,5 luk kablo ile yapıldı bu 12 sarım olacak şekilde dolanacak.Sonra borunun en üst kısmına yuvarlak şekilde bir cisim koyuyoruz ve üzerini alüminyum folyo ile kaplıyoruz.Artık enerji verip çalıştırabilirsiniz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
43%
İlginç
11%
Eh İşte
8%
Anlamadım
18%
Kötü
4%
Berbat
16%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
24 YORUMLAR

YORUM YAP