Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
Basit Sıcaklık ve Işık Sensör Yapımı
3

Basit Sıcaklık ve Işık Sensör Yapımı

Yazar : Murat Duran21 Ağustos 2015

Arduino kullananlar bilirler her sensörün artık arduino uyumlusu mecut.Bir kart halinde satılıyorlar,kullanımları oldukça basit ama en büyük sorunu pahalı olmaları.Bazen basit bir sensör 20-30 tl civarlarında olabiliyor.Halbuki siz kendiniz yapsanız maksimum maliyeti 1 TL yi geçmeyecek.Ama o kadar hazıra alışmışız ki basit bir sensörü bile yapmaktan kaçınıp hazırını alıyoruz.

Bu konumuzda basit bir sıcaklık ve ışık sensör yapımı nasıl oluyor bundan bahsedeceğiz..Kullancağımız malzemelerin toplam maliyeti başta da belirttiğim gibi 1 TL yi geçmeyecek.

Malzmelerimiz

1- Işık sensörü Fotodirenç (LDR)
2- 10K Ohm NTC termistör
3- 10Kohm  direnç iki tane
4- delikli pertinaks
5- 90 derece erkek header

Öncelikle ufak bir pertinaks kesiyoruyoruz.Ardından sıcaklık sensörümüzü ve ışık sensörümüzü deliklerden geçirip ufak bir lehim atıyoruz.Devre şemasına göre bacak uçlarına dirençlerimizi lehimliyoruz , son olarak 90 derecelik erkek headerlerin uçlarına dirençlerden aldığımız çıkışları lehimleyip sensörümüzü bitiriyoruz.

Bu sadece basit bir sensör daha gelişmiş sensörlerin lehimlemesi ve devresi daha karmaşıktır.İleri ki konularımızda hada gelişmiş sensörlerin yapımlarından bahsedeceğiz bizi takip etmeye devam edin.

Yaptığımız sensör kartının bir sıcaklık istasyonundaki kullanımını görebilirsiniz.Yukarıdaki resim orta düzeyde gelişmiş bir sıcaklık istasyon uygulaması.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
52%
İlginç
12%
Eh İşte
6%
Anlamadım
16%
Kötü
8%
Berbat
6%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
3 YORUMLAR
  • Emir Kırca
    28 Eylül 2016 at 16:11

    Hocam bu arduino’sus çalışır mı ?

  • Emir Kırca
    28 Eylül 2016 at 17:02

    Hocam Birde Yakın Zamanda Arudino Almayı Planlıyorum İlk Defa Arduino Kullacağım Bu Aletten Gelen Verileri Bilgisayara Bağlı Arduino’dan Çekmek İçin Nasıl Bir Kodlama Yapmam Gerek ?

YORUM YAP