Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
Basit Metal Dedektörü Yapımı
2

Basit Metal Dedektörü Yapımı

Yazar : Murat Duran26 Haziran 2015

Bu projemizde genelde filmlerde definecilerin kullandığı bir aleti yapacağız,bu cihazın adı metal dedektörü ismindende anlaşılacağı gibi metalleri bulmaya yarıyor.Yapacağımız bu cihaz sayesinde sakanmış metalleri kolaylıkla bulabilirsiniz.Toprak altındaki metalleri aramak için birebir bir cihazdır.Tabiki yapacağımız bu cihaz çok gelişmiş olmayacak basit olacağı için çok fazla derinlikteki metalleri algılayamayacaktır. Projeyi yapmak içn aşağıdaki resimlerden ve anlatımlardan yararlanabilirsiniz.

Malzemeler

1- 555 entegresi
2- 47 kohm direnç
3- İkiadet 2μ2 F kondansatör
4- Delikli plaket
5 – 9 V pil, anahtar, pil kablosu ve bazı teller
6 – zil (buzzer)
7 – Bakır tel 100 m, çapı 0,2 mm
8 – Kağıt bant ve ahşap tutkalı
9- Muhtelif proje malzemeleri (karton , pense , makas vs )

Öncelikle resimlerde gördüğünüz gibi kartonlarını kesin daha sonra yuvarlak olarak yaptığınız kartonunuza bakır telinizi sarın.Ortalama 250-260 sargı yapmanız gerekmektedir.Sonrasında elektronik devrenizi hazırlayın bunu yapmak için yukarıda yazılı olan malzemeleri temin ediniz ve aşağıda devre şeması verilmiş şekilde bağlantıları yapın.Son olarak kartona pili yerleştirip çalıştırınız.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
38%
İlginç
12%
Eh İşte
4%
Anlamadım
20%
Kötü
7%
Berbat
19%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
2 YORUMLAR
  • 25 Eylül 2016 at 14:28

    devre çalışınca hoparlör hiç susmadan ötüyor.

  • onur
    25 Şubat 2017 at 20:03

    Merhaba, yaptığınız dedektör ne kadar uzaktan algılama yapıyor? mesala 1 tl yi?.Ayrıca bu dedektörü geliştirmek için neler yapabiliriz önerileriniz nelerdir?

YORUM YAP