Tasarım
OKUDUĞUNUZ KONU
Basit Malzemelerden Uçak Yapımı
5

Basit Malzemelerden Uçak Yapımı

Yazar : Murat Duran26 Haziran 2015

Basit malzemeler ile uçak yapımı nasıl olur bunu göreceğiz.Bir kaç basit malzeme kullanarak gerçekleştirebileceğiniz farklı ve eğlenceli bir projeyle daha karşınızdayız.Bu proje ile kendinize basit bir uçak yapabilirsiniz.Fazla hızlı uçmasada yine idare edebilecek kadar uçabiliyor.

Malzemelerimiz

1- 9V DC Elektrik Motoru (İnce ve hafif olması önemli).
2- 2 adet 1,5 V pil. (Uzun süre kullanım istiyorsanız 3.7 Volt 2400 mAh 18650 kodlu lithium- ion pil tercihiniz olsun.)
3- Olta ipi (Misina)
4- 10 cm uzunluğunda iki parça zil teli.
5- Yaklaşık 20 cm uzunluğunda Bakır tel.
6- Teneke kola kutusu.
7- Keski,pense,makas, zımpara ve muhtelif proje malzemeleri.

Bakır teli kullanarak şekilde görüldüğü gibi motorun gövdesine bağlıyoruz. Zil tellerinide motorun uçlarına lehimliyoruz. (beyaz kablo olanlar).Daha sonra motoru şekilde görüldüğü gibi pillerin gövdesine bağlıyoruz.Pilleri birbirine seri bağlantı yapıyoruz. Pillerimiz ne kadar kaliteli olursa uçağımızda o kadar hızlı döner ve havada asılı durma süresi uzar.Makas ve teneke kutumuzu kullanarak şekilde görüldüğü gibi bir pervane yapıyoruz. Kesme işleminden sonra kenarları zımparalamayı unutmayın.Pervaneyi şekilde görüldüğü gibi motorun ucuna montaj ediyoruz.

Motor bağlantı uçlarından birini pillerin pozitif (+) kutbuna sabitliyoruz. Diğer bağlantı ucunu boşta bırakıyoruz ki istediğimiz zaman uçağımızın motoruna enerji verelim. (İsteğe bağlı olarak devreye buton bağlayabilirsiniz.)

Son olarak misina kullanarak uçağımızı yüksek bir yere sabitleyeceğiz. Motor ve pil ortasından dengede duracak şekilde dikkatlice uçağımızı bağlıyoruz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
27%
İlginç
10%
Eh İşte
11%
Anlamadım
12%
Kötü
8%
Berbat
32%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
5 YORUMLAR

YORUM YAP