Teknoloji
OKUDUĞUNUZ KONU
Basit Elektromıknatıs Yapımı
1

Basit Elektromıknatıs Yapımı

Yazar : Murat Duran25 Haziran 2015

Elektromıknatıs, elektrik akımı kullanılarak demirden elde edilen mıknatıstır. Elekro mıknatısın her iki ucu da manyetik maddeleri çeker. Elektromıknatısın kutupları sağ el kuralına göre bulunabilir. Bu kural, tel bobine alttan sarılıyorsa sağ elimizi bobini alttan kavrayarak tutarız. Sağ elimizin baş parmağı elektromıknatısın ‘N’ kutbunu gösterir. Pil, ters çevrilirse elektromıknatısın her iki ucu da aynı şekilde çekme özelliği gösterir ama kutupları yer değiştirir. Ancak elektromıknatıslarda her zaman pil söz konusu değildir.

Büyük elektromıknatıslarda gelişmiş akü, motor vb. güç kaynakları kullanılır. Elektromıknatısın kutupları sarımdan geçen akımın yönüne bağlıdır. Sağ elimizin dört parmağı bobin üzerinden geçen akım yönünde olacak şekilde elimizi sardığımızda baş parmak kuzey kutbunu gösterir. Diğer uç ise güney kutbu olur. Kuzey kutbu mıknatısın pozitif, güney kutbu ise negatiftir. Bir elektromıknatısın çekim gücü; Bobindeki sarım sayısı ile doğru orantılı, Telden geçen akım miktarı ile doğru orantılı, Pil sayısı ile doğru orantılı, Pilin gerilimi ile doğru orantılıdır.Elektromıknatıs her zaman mıknatıslık özelliği göstermez, akım kesildiği an mıknatıslık özelliği de kaybolur.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
51%
İlginç
10%
Eh İşte
13%
Anlamadım
13%
Kötü
4%
Berbat
10%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
1 YORUMLAR

YORUM YAP