Teknoloji
OKUDUĞUNUZ KONU
Basit DC Motor Yapımı
0

Basit DC Motor Yapımı

Yazar : Murat Duran26 Haziran 2015

DC motor yapımı profesyonel manada ciddi bir iş ama biz eğlence amaçlı basit bir motor yapacağız.Genel fizik kurallarının nasıl işlediğini açıkça görebilirsiniz.DC motorlar adından da anlaşılacağı gibi doğru akım ile çalışırlar bu yüzden pil kullanıyoruz.Piller ve bataryalar doğru akım üretirler.

Projemizin malzemelerini sayacak olursak ilk önce 1.5 voltluk 1 adet kalem pil , 20 cm uzunluğunda bakır tel biraz kalın olması gerekiyor.Bu bakır teli elektrikçilerde bulabilirsiniz veya evinizde kullanılmayan elektrik kablolarından sökebilirsiniz.Daha sonra 1 adet orta güçte bir mıknatıs gerekiyor.Motor dönmeye başladığında ısınmaya başlayacaktır fazla döndürmemek gerekir.

Genel Kültür ” DC motor çalışma prensibi “

Bir iletkene doğru akım uygulandığı zaman iletken, sabit manyetik alan meydana getirir. Bu manyetik alan N ve S kutuplarını meydana getirir. Bu alan içerine giren cisimler sabit mıknatısın özelliklerini taşır ve iletken cisimleri kendine çeker. Aynı kutupta olan alanlar birbirini iter, farklı kutuplarda olanlar ise birbirlerini çeker. Meydana gelen N ve S kutupları arasında kuvvetli bir manyetik akı oluşur. DC motorlar rotor ve statorda meydana gelen manyetik akının birbirlerini itmesi ve çekmesi ilkesine göre çalışır. Stator üzerinde meydana gelen sabit N ve S kutupları, rotorda meydana gelen sabit manyetik alanın itmesi veya çekmesiyle dönme oluşur. Rotor ve stator sargılarının aynı eksene gelip durmasını önlemek için, rotor üzerinde birden çok sargı oluşturulur. Sargı, rotor üzerindeki kolektörde bulunur. Kolektördeki gerilim, kömür fırçası ile iletilir. Fırça sabit durduğundan dönen rotorun gerilimi sargılarıda değiştirir. Belli açıda stator eksenine manyetik alan oluşturan sargıya gerilim uygulandığında dönme sürekli olarak sağlanır.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
45%
İlginç
10%
Eh İşte
5%
Anlamadım
10%
Kötü
6%
Berbat
23%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP