Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
Basit Bant Hoparlör Yapımı
2

Basit Bant Hoparlör Yapımı

Yazar : Murat Duran25 Haziran 2015

Bu projemizde bant hoparlör yapımını göstereceğiz yapacağımız projemizde kullanacağımız malzemelerimiz hemen hemen herkezin evinde bulabileceği malzemelerden oluşmaktadır.

Mazemelerimiz :

1- Kağıt bant
2- Bakır tel
3- Neodium mıknatıs
4- Makas
5- Telefon kulaklığı ( telefon bağlantısı için jack gerekli)

ilk önce kağıt bantlarımızı döşüyoruz burada dikkat etmeniz gereken şey ise hoparlörünüz ne kadar büyük oalcaksa o kadar bant döşemenizdir.Daha sonra resimlerdede gördüğünüz gibi bakır telleri döşemeniz gerekiyor 4. resimde çizimi verilen şekilde döşemelisiniz döşedikten sonra 2 adet tel ucu çıkacaktır bu telleri kestiğimiz kulaklık kablolarına bağlıyoruz.Artık hoparlörümüz hazır durumda mıknatısımızla hoparlörümüze yaklaştımız zaman ses alabilirsiniz.

Genel Kültür ” Hoparlör Nedir “

1920 yıllarında elektrikli ses dalgalarının kaydedilip yayınlanmasına imkân sağlayan buluşlar ortaya çıktı. Bu buluşların neticesinde ilk hoparlör 1924-1925 yıllarında yapılmıştır. Chester W. Rice ve Edward W. Kellogg tarafından yapılan çalışmalar hoparlörü geliştirdi. Bu iki bilim adamının ortaya çıkardığı sistem, günümüzde önemli değişikliğe uğramamıştır.
Çalışma şekillerine göre elektrodinamik, magnetostatik, elektrostatik ve elektromanyetik hoparlör olmak üzere dört tip hoparlör vardır. Hareketli bobinli hoparlörler, daire veya elips biçiminde bir diyaframdan meydana gelir. Diyafram ortası ve kenarları boyunca dizilen yaylarla metal bir çerçeveye asılıdır. Diyaframın ortasında sıkıca tutturulmuş silindir şeklinde bir çekirdek ve üstüne sarılı bir ses bobini bulunur. Bobin ve çekirdek bir mıknatısın kutupları arasına yerleştirilmiştir. Önceleri, bir yükselticiden alınan doğru akımla çalışan elektromıknatıslar kullanılıyordu, günümüzde yumuşak demirden kalıcı mıknatıslar veya seramik maddeler kullanılmaktadır.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
27%
İlginç
8%
Eh İşte
31%
Anlamadım
12%
Kötü
8%
Berbat
15%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
2 YORUMLAR

YORUM YAP