Bilgisayar
OKUDUĞUNUZ KONU
Bad Rabbit Virüsü Hakkında Bilmeniz Gerekenler
0

Bad Rabbit Virüsü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yazar : Sumeyra Erol27 Ekim 2017

Bad Rabbit tehdidi, Virüs kontrolü yapan Virus Total sitesi tarafından yapılan analizlere göre,kötü amaçlı yazılım hala anti-virüs programlarının çoğunluğu tarafından algılanamıyor.Bu yüzden alınabilecek önlemlerden birinin sağlam orjinal bir antivirüs yazılımının olması çoğu zaman önemli bir savunma aracı olacaktır.Ayrıca bu programları indirirken güvenli olmayan kaynaklardan “.exe” başta olmak üzere hiçbir dosyayı indirmemek gerekiyor.

 En Çok Etkilenen Ülkelerden Biri:Rusya

Başta Türkiye olmak üzere Rusya,Ukrayna ve başka yerlerde yayılmaya başladı.3 Rus web sitesinde ve Ukrayna’da bir havalimanında ve başkenti Kiev’de yeraltı demiryolunda bulunan sistemleri etkiledi.Geçtiğimiz aylardaki Wannacry ve Petya zararlılarıyla benzerlik gösteriyor.

Fakat bu yeni zararlı yazılımın ne kadar yayılabileceği henüz bilinmiyor.

Rusya’nın siber güvenlik şirketi Group-IB başkanı Ilya Sachkov bir haber ajansına “Bazı şirketler tamamen felç edildi.Sunucular ve iş istasyonları şifrelendi” dedi.

İlk haberlerde,St Petersburg merkezli Fontanka.ru gibi Rus medya web sitelerinin yanı sıra Ukrayna’nın Odessa şehrinde bir hava alanı ve Kiev’deki bir metro sisteminden söz edildi.Özel şirket olan Interfax’ın haber ajansı Interfax’a 24 saat sonra web sitesinde hâlâ “hizmetimiz geçici olarak kullanılamıyor” mesajı görüntülendi.25 Ekim sabahı,Rus bankalarının da hedef alındığı,ancak neyse ki uzlaşılamadığını aktardı.

Peki ‘Bad Rabbit’ Lakaplı Bu Zararlı Yazılım Nasıl Yayılıyor?

Şöyle ki bu zararlı yazılımın sahte bir Adobe Flash Player yükleme dosyasıyla yayıldığına saptandı. Bad Rabbit fidyesinin yayılması için herhangi bir güvenlik açığı gerekmiyor. Kullanıcıların sahte yükleme dosyalarını indirmeyi kabul etmesi üzerine bu zararlı yazılımın yayılması kolaylaşıyor.Dosyayı indirmeyi kabul eden kullanıcılar,Bad Rabbit’in kodlarının  bulunduğu adrese yönlendiriliyor.Bu sayede zararlı yazılım kullanıcının tüm sistemine bulaşıp sistemdeki verileri şifreliyor.Şifre anahtarını kullanıcılara 0,05 Bitcoin günün kuruyla 275 dolar yani 1.037 TL karşılığında veriyor.

Güvenlik Araştırmacıları Bu Konuda Neler Söylüyor?

Siber güvenlik araştırmacısı Kevin Beaumont Windows’ta Bad Rabbit’in görevlerini gösteren bir ekran görüntüsü yayınladı.Bu ekran görüntüsündeki kod satırlarında Game of Thrones dizisindeki ejderhaların isimleri Drogon,Vserion ve Rhaegal’e rastladı.

Güvenlik uzmanları kullanıcılara,Petya ve Wannacry zararlılarında da olduğu gibi alınması gereken önlemlerden biri olan verilerin yedeklenmesi gerektiğini bildiriyorlar.

Önceki yazım: http://www.projehocam.com/siber-guvenlik-uzerine/

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
91%
İlginç
9%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Sumeyra Erol
Erciyes Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği
YORUMLAR

YORUM YAP