Bilgisayar
OKUDUĞUNUZ KONU
Asus Tinker Board Programlamaya Giriş
0

Asus Tinker Board Programlamaya Giriş

Yazar : Kerem Söke6 Eylül 2018

Tinker Board Nedir

Tinker Board, ultra küçük form faktöründe, sınıf lideri performans sunarken, sıradışı mekanik uyumluluk sağlayan Tek Kartlı Bilgisayar(SBC)’dır. Tinker Board maker’lara, IoT meraklılarına, hobicilere, PC DIY meraklılarına ve diğerlerine kararlı ve sıradışı yeteneklere sahip bir platform sunarak, düşüncelerini gerçeğe dönüştürmeye yardımcı olur.

Neden Tinker Board

Sınıfının lideri performansı, güçlü GPU performansı ve işlevselliği, HD ses kalitesi ve de Maker dostu oldduğu için ASUS Tinker Board’ı kullanıyoruz.

Tinker Board, içerisinde 40 pinlik GPIO ara yüzü de dahil olmak üzere standart maker ve hobi bağlantı seçeneklerini barındırır. Ek olarak iki HD MIPI bağlantısı ile donatıldığı için yerleşik ekranların kullanımına izin verir, dokunmatikten e-mürekkebe ve OLED’e kadar destek sunar. CSI çıkışı, popüler kameraları destekleyerek, fotoğrafçılık tabanlı projeleri, bilgisayar görüşü uygulamalarını ve çok dahasının kullanımına izin verir.

Tinker Board aynı zamanda Gbit LAN bağlantısı barındırdığından, üstün akış sunar, ağ odaklı ve LAN depolama ugulamaları için mükemmeldir. Dahası, Tinker Board’daki LAN yuvası, ayrılmış arayüz kaynağı alarak, kararlı Ethernet performansı sunar. Yerleşik Kablosuz ve Bluetooth kontrolcüsü, metal koruma ile kaplandığından, en az kesinti ve artırılmış radyo performansı sunar. Ayrıca yükseltmeler için bir IPEX MHF4 anten çıkışı da yer almaktadır.

İlk defa kurulum yapanlara veya tecrübeli hobicilere üstün bir son kullanıcı deneyimi sağlamak için Tinker Board, dikkatli bir şekilde tasarlandı ve geliştirildi. Maker’lar hızlı ve kolay şekilde pin çıkışlarını belirlemek için sunulan renk kodlu GPIO çıkışının artırılmış görünürlüğünden ve netliğinden memnun kalacaklar.

Tinker Board’un PCB boyutları ve topolojisi de standart Raspberry Pi kartlarıyla aynı olduğu için, birçok kasa ve fiziksel aksesuar için de destek sunmuş oluyor.

Topluluk Desteği

Tinker Board ile Raspberry Pi’yi karşılaştıran birçok yerde Tinker Board’ın topluluk desteğinin neredeyse hiç olmadığından kötü bir bilgisayar olduğu yazılmış. Oysaki Rasperry Pi için olan bütün uygulamalar Tinker Board üzerinde çalışmaktadır. https://tinkerboarding.co.uk/forum/ adresinde Tinker Board’ın resmî forumu vardır ve sorununuz ne olursa olsun dakikalar içerisinde size cevap veriliyor.

İşletim Sistemleri

İşletim sistemi konusunda geniş bir yelpazeye sahip olan ASUS Tinker Board, resmî işletim sistemi olan TinkerOS dışında: Android, Armbian, DietPi, Volumio, Yocto, ChromeOS, Ubuntu, Lubuntu ve Ubuntu LXQt işletim sistemlerini çalıştırmaktardır.

https://tinkerboarding.co.uk/wiki/index.php?title=Software adresinden TinkerOS kısmına gelip en yeni versiyonu indirebilirsiniz. Kurulumu Raspberry Pi ile ayınıdır.

 

ASUS.GPIO Temelleri

Modülü dahil etmek için “import ASUS.GPIO as GPIO” ya da “import RPi.GPIO as GPIO” komutunu kullanabilirsiniz.

Numaralandırma

Pin numaralandırılmalarında üç adet seçenek vardır: Board, ASUS, Boardcom.

Eğer fiziksel pin numaralandırılmasını kullanmak istiyorsanız: GPIO.setmode(GPIO.BOARD)

Eğer ASUS’un işlemci numaralandırılmasını kullanmak istiyorsanız: GPIO.setmode(GPIO.ASUS)

Eğer Raspberry Pi işlemci numaralandırılmasını kullanmak istiyorsanız: GPIO.setmode(GPIO.BCM)

Aşağıda pin numaralrı verilmiştir. ASUS Tinker Board’da uçbirim ekranına “gpio readall” yazarsanız pin numaralrının tablosu çıkar.

Uyarılar

Yazdığınız program dışında bir GPIO pini farklı amaçlar ile kullanılıyor olabilir, bunları size bildirmek için ASUS.GPIO, aynı RPi.GPIO gibi uyarı gösterir. Uyarıları kapatmak için “GPIO.setwarnings(False)” komutu kullanılabilir.

Kanal Başlatma

Kullandığınız her pini giriş ya da çıkış olarak atamanız gerekir. Bir pini çıkış yapmak için “GPIO.setup(pin_numarası, GPIO.OUT)”, giriş yapmak için “GPIO.setup(pin_numarası, GPIO.IN)” kullanılır. Giriş atamalarında düğme kullanılırken düğmenin pull-up mı yoksa pull-down mu olduğunu belirtmek için setup fonksiyonumuz üçüncü bir parametre alabilir. Bir pini pull-up bir giriş yapmak için “GPIO.setup(pin_numarası, GPIO.IN, pull_up_down=GPIO.PUD_UP)” komutu, pull-down yapmak için “GPIO.setup(pin_numarası, GPIO.IN, pull_up_down=GPIO.PUD_DOWN)” komutu kullanılır.

Girişler

Kullandığınız giriş pininin durumu “GPIO.input(pin_numarası)” ile öğrenilir. Bu komut 1, GPIO.HIGH, True; 0, GPIO.LOW, False değerlerini döndürebilir.

Çıkışlar

Kulandığınız bir çıkışın durumunu değiştirmek için “GPIO.output(pin_numarası, durum)” komutu kullanılır. “durum” parametresi sadece 1, GPIO.HIGH, True; 0, GPIO.LOW, False değerlerini alabilir.

Temizleme

Kullandığımız pinler program sonrasında başka programlar ile çakışmaması için programın sonunda bütün pinler eski hâline geri döndürülür. Bunun için programın sonuna “GPIO.cleanup()” konulur.

Şu ana kadar öğrendiklerimizden bir program yazalım. Bu örnek için pull-up bir butonu 5. pine ve bir ledi 220 direnç ile 3. pine takıyoruz.


import ASUS.GPIO as GPIO

GPIO.setmode(GPIO.BOARD)

GPIO.setwarnings(False)

GPIO.setup(3,GPIO.OUT)

GPIO.setup(5, GPIO.IN, pull_up_down=GPIO.PUD_UP)

try:

  while True:

    if GPIO.input(5)==GPIO.HIGH:

      GPIO.output(3,GPIO.HIGH)

    else:

      GPIO.output(3,GPIO.LOW)

except:

GPIO.cleanup()

Çıkışlarla ilgili videom. Çıkış kullanımıyla LED yakmayı anlatıyor.

Burada da girişlerle ilgili videom. Buton kullanımını anlatıyor.

 

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
75%
İlginç
25%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Kerem Söke
Kerem Söke
9. sınıfa gidiyorum. Dört senedir yazılımla ve tek kart bilgisayarlarla uğraşıyorum.
YORUMLAR

YORUM YAP