Haberler
OKUDUĞUNUZ KONU
Aruna Güneş Enerjili Aile Arabası
0

Aruna Güneş Enerjili Aile Arabası

Yazar : Murat Duran24 Ağustos 2015

Aruna Türkiye’nin ilk güneş enerjili aile arabası İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Arabası Ekibi (İTÜ GAE) tarafından geliştirilen araba yarışlarda gördüğümüz türden arabalardan değil.En büyük farkı aile arabası olarak tasarlanmasıdır.Ülkemizde güneş enerjili araçlar konusunda 2004 yılından bu yana çalışmalar sürdüren İTÜ geliştirdiği bu aracıyla göz dolduruyor.

Yerli üretim otomobillere destek ve alternatif enerji kullanımına katkı sağlamak için geliştirildi.Alternatif enerjinin aslında günümüzde kullanılabilir olduğunun kanıtı olan araba 700 km menzile sahip.Ayrıca gelişmiş bir multimedya desteği de araç içerisinde mevcut, anket ile yapılan araştırmada araç içerisine dokunmatik büyük bir orta ekran konulmuş.Ayrıca park sensörü, head-updisplay ve cruise kontrol gibi donanımlar araca eklenmiştir.

Aruna 26 şehir ve 6000 km yolu kapsayan Türkiye turuna bu günlerde çıkmayı planlıyor.Bu turun son etabında Edirne’den İstanbul’a uzanan mesafeyi güneş battıktan sonra katederek güneş arabasının, güneş olmadan da yol alabildiğini göstermeyi hedeflemektedir.

Ülkemizde bu tür arge çalışmalarının sonucunda güzel ürünlerin çıkartılması gerçekten gurur verici darısı diğer üniversitelerimizin başına.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
50%
İlginç
25%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
25%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP