Haberler
OKUDUĞUNUZ KONU
Arduino’ya Sıfırdan Başlamak
3

Arduino’ya Sıfırdan Başlamak

Yazar : Atakan Özdin6 Aralık 2015

Herkese merhabalar,ben Atakan Özdin.Proje Hocam ailesine yeni katıldım.Sizlere arduino dersleri, yeni haberler, teknolojik gelişmeleri yazmayı planlıyorum.Bu yazımız arduino’ya sıfırdan başlamak için temel ihtiyaçlarımızı belirleyeceğiz.İlk olarak bahsedeğim konu:sıl Başlarız

Birçoğumuz arduinoyu duymuşuzdur.Arduino “sıkı dost” anlamına gelmektedir. İtalyan yapımı bir microcontroller olan Arduino ile yapabileceğiniz şeylerin sınırı yoktur.

İlk olarak hangi Arduino’yu almalıyım

Piyasada 3 tip Arduino vardır.

 1. Bunlardan birincisi Avrupa standartlarında üretilen,
 2. ikincisi Çin’de üretilen fakat kalitesi Avrupa kalitesinde olan,
 3. üçüncüsü ise Çin’de üretilip hiçbir kalitesi olmayan Arduino.

Benim size tavsiyem ucuza bulabilirseniz 1.Arduinoyu almanız ama ucuza bulamazsanız 2.Arduino da işinizi görecektir.İkisi de eşdeğer sayılabilir.Fakat 3.tip Arduinolardan uzak durun.Bunun nedeni kalitesiz malzeme kullanımıdır.Çinliler bu işi iyice abartmış ve bazı Arduinolarda işlemci bile bulunmadığı olabiliyor.Kısaca demek istediğim güvendiğiniz siteden uygun fiyata bir Arduino alabilirsiniz.

Arduino aldığımıza göre ikinci maddeye geçebiliriz.

Arduino’yu nasıl kodlayabilirim.

Arduino’nun bütün modellerinde basitleştirilmiş C dili kullanılmaktadır.Bu dil kullanım açısından kolaylık sağlamaktadır ve işlerimizi daha kolay halletmemizi sağlar.Kod konusunda herkesin örnek kodlarla kendini geliştirebileceğini düşünüyorum.

Temel arduino kodları

void setup(){
//Buraya yazılan kodlar bir kez çalıştırılır.
}

void loop(){
//Buraya yazılan kodlar döngüye sokulur ve sonsuz kez çalıştırılır.
}

Biri Robot mu dedi

Arduino tabi ki de robotlara da hükmeden bir microcontroller ve zamanı gelince robot da yapacağız.Fakat her şeyin sırayla olması gerekiyor.Bu biraz da emeklemeden yürümek gibi oluyor.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…Bana profilimde ki iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
70%
İlginç
5%
Eh İşte
9%
Anlamadım
3%
Kötü
5%
Berbat
7%
YAZAR HAKKINDA
Atakan Özdin
Atakan Özdin
Balıkesir'de 11.sınıf öğrencisiyim.Yaklaşık 2 yıldır uğraştığım Arduino ve elektrik-elektronik bilgimi sizlere aktarmak için buradayım.
3 YORUMLAR
 • okulgerecim
  5 Nisan 2017 at 14:19

  Atakan hocam merhaba yararlı yazınız için teşekkür ederim. Bende yeni başlayanlardan biriyim tavsiyelerinize ihtiyacımız var lütfen yazılarınıza devam edin.

 • ilyas kolaylı
  29 Eylül 2017 at 09:24

  Atakan merhaba, ben trabzon mesleki ve teknik anadolu lisesi öğretmeniyim, bu yıl 50 kişilik bir öğrenci grubuna arduino temelli robot eğitimi vermek istiyoruz. planlamayı şöyle yaptım. bir makine ressamı autocad te parça tasarımı bir makine öğretmeni 3 D yazıcı ile parça üretimi bir bilgisayarcı ve iki otomasyon öğretmeni elektronik ve arduino eğitimi bende arızalı yazıcı fotokopi gibi makineleri söküp takarak parçaları tanıtacağım. her öğrenci her konuda 3 ay boyunca haftada altı saat asgari bilgi sahibi olacak sonra öğrenciler sçtikleri robotu onlara rehberlik yapacak oğretmenle takımlar halind yapacaklar. senin bir yol yöntem onerin olurmu. öğrencilerin çoğunluğu 9. sınıf öğrencisi, teşekkürler.

YORUM YAP