Haberler
OKUDUĞUNUZ KONU
Arduino Üvey Evlat Değil , Kullanıcı Dostudur
16

Arduino Üvey Evlat Değil , Kullanıcı Dostudur

Yazar : Kenan Yemencioğlu10 Mart 2016

Bir kaç gündür Türk mühendislerimizin forumlarda, kendi bloglarında yazdıkları makaleleri inceliyorum ve tespit ettiğim kadarıyla da arduino kullanmayın, gelişmek istiyorsanız pic kullanın gibi bir sürü kafa karıştırıcı ve bana gerçek anlamda saçma gelen makaleler okuyorum.Bütün dünya sürekli ilerlerken sanıyorum biz yine geriden geleceğiz böyle giderse.Yenilikçi toplumda işleri kolay yoldan yapmak varken biz işleri daha da zorlaştırmaya devam ediyoruz sanırım.

Yaptığım tespitler neticesinde bu mühendislerimizi biraz araştırdıktan sonra birde baktım ki, pic üzerine eğitim setleri, kitapları ve diğer ücretli yoldan sattıkları dökümanlar mevcut.Eğri oturalım doğru konuşalım bu arkadaşlar bu işten ekmek yiyor ve dolayısıyla da durumu özetlersek eğer, dalımı kıranın ağacını kökünden sökerim diyorlar.Adamlarda bir yerde haklılar tabi, ekmek bu sonuçta abi.

Aslında şunu söylemek istiyorum, evet okullarda yıllarca pic dersleri gördük çünkü hocalarımızda hocalarından onları gördüler.Hocalarımızda sadece bildiklerini bizlere aktardılar daha fazla birşey yapmak istemediler.Ancak bir zamanlar teknolojinin şimdi ki seviyelere ulaşmasında büyük payı olan piclerin sanıyorum artık yavaş yavaş sonuna geldik.Yeni dünyada artık işleri daha çabuk ve kolay ve kaliteli yapabilecek kişiler ayakta kalabilirken biz hala bilgiye ve yeniliklere aç bir toplum olmayı başaramadık maalesef.

Ben isterim ki mühendislerimiz kendi çıkarlarını gözetmektense birazcık olsun yenilikçi olsunlar ve artık yeni teknolojilerin peşinden koşulması gerektiğinden bahsetsinler.Umarım yeni mühendis arkadaşlar sıfatları gibi yenilikçi olabilirler.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
60%
İlginç
6%
Eh İşte
6%
Anlamadım
0%
Kötü
3%
Berbat
26%
YAZAR HAKKINDA
Kenan Yemencioğlu
Kenan Yemencioğlu
1991 Diyarbakır doğumluyum.İlk ve Orta öğretimimi Kocaeli'de tamamladım. GATEM Elektrik - Elektronik Bölümü Kontrol ve Otomasyon Alanından Mezun olduktan sonra 1 sene kadar özel bir otomasyon şirketinde çalıştıktan sonra TRT Çocuk kanalında yayınlanan 2 adet projede 3D modelleme, animasyon ve render alanında 4 yıl çalıştım daha sonra eğitimime devam etmek için üniversiteye başladım şuanda Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Mekatronik bölümü son sınıf öğrencisiyim. İnternet of things, akıllı otomasyon ve kontrol sistemleri, yapay zeka üzerine kendimi geliştirmekteyim.Uzaktan kontrol sistemleri ve gömülü sistemler hakkında çalışmalarım mevcut.Ayrıca şuanda arduino ile nesnelerin interneti ve gömülü sistemler hakkında bir kitap bitirme aşamasındayım.
16 YORUMLAR
 • Metin Görpüz
  Metin Görpüz
  11 Mart 2016 at 20:24

  Doğru bir yaraya parmak bastınız hocam. Bazı meslek grupları vardır ki kendinizi güncel tutmanız gerekir. Misal tıp. Doktorlar tıp dünyasını ve gelişmeleri sürekli takip etmeliler ki tedavisi bulunan hastalığı hastalara uygulayabilsin. Mühendislikte böyledir. Pic evet güzel bir işlemci lakin arduino, raspberry pi gibi kartları da öğrenmeli teknolojiyi yakından takip etmeli üniversiteler ve hocalar.

  • Kenan Yemencioğlu
   Kenan Yemencioğlu
   12 Mart 2016 at 14:04

   Yorumunuz için gerçekten teşekkürler Metin bey, ayrıca güzel örneğiniz için de ayrı teşekkürlerimi sunuyorum 😉

 • Mehmet Bilir
  11 Mart 2016 at 23:33

  Acayip saçmalamışsın. Mikroişlemcinin ne olduğunu kullanım alanlarını daha anlamadan hele ki mikrokontrolör iç mimarisini irdelemeden bir yazı yazmışsın. Hiçbir firma ne batıyor nede bitiyor. 32 bit mimarisi ile pic senin ülken harici devam ediyor. Hangi alanda mı? Onu da bu yazıyı yazmadan hangi firmanın hangi alanda iyi olduğunu araştırsaydın bilmiş olurdun. Bak şimdi sen önce microchip sitesine gir 32 serisinin içindeki 18mpsp ADC ve aynı anda 8 tane olduğunu gör sonra 1nsn gibi zamanda PWM steering yaparak değiştirebildiğini gör bunların ne olduğunu anla sonra bir daha yazını yaz. Arduino kim Microchip kim sen kimsin? Mesela japonyada renesas var hemde teknoloji devi bir ülkede sanırım onlarında dünyadan haberi yok yoksa seninmi?

 • Kenan Yemencioğlu
  Kenan Yemencioğlu
  12 Mart 2016 at 14:11

  Öncelikle yorumunuz için teşekkürler fakat sanıyorum ki yazdıklarımı anlamak için ya kapasiteniz yetmedi, ya da sizde olaya kendi yönünüzden bakıyorsunuz yani yukarıdaki anlattığım mühendis geçinenlerdensiniz 🙂 bence birazcık olsun gelişmeyi tercih edin ileriye bakın ki ilerde bildiklerinize birşeyler katabilin. Yoksa böyle giderse şıkıştığınız her yerde o kim ? bu kim ? sen kimsin ? diye acayip gereksiz savunmalara geçmek zorunda kalırsınız ve olduğunuz yerde sayıklayıp patlamaya mahkum olursunuz 🙂

  Bence gelişen teknolojiyi iyi algılamaya çalışın…Tekrar yorumunuz için teşekkürler Mehmet Bey 🙂

 • Mehmet Bilir
  12 Mart 2016 at 15:53

  Yazılarınızı anladım da ben sana işlemci özelliklerinden arasındaki farklılıklardan bahsederken sen hala “gelişmeyi takip et “diyorsun lakin işlemciler mimarisi hakkında pek az bir bilgiye sahip oldun açık görülmekte. Siz durduk yere işlemciler arası haksız ve saçma sapan bir karşılaştırma yapıyorsunuz. Bu tür kıyaslama ve karşılaştırma ancak işlemcilerin mimarisi ve donanım özelliklerini burada insanlara anlatarak kıyaslama yaparak olur. Ne yazıkki bu tür bir karşılaştırma ülkemde yok daha çok yabancı sitelerde var. Adamlar arm ve pic içindeki veya diğer başka işlemcilerde dsp özelliğinde kaç cycle’da işlemi bitirdiğini yazıyor. Bunlarla kıyaslıyor. Yada Adc örnekleme hızı ve bunları kaç DMA kanalı ile alıp işleyebildiği gibi üstün özelliklerle kıyaslıyor. Ben mühendis değilim fakat sen mühendis olmak üzere veya olduğuna göre benden kat kat fazla bilgiye sahip olman gerekip sitede az evvel verdiğim kıyaslamalar gibi notlar düşmen gerekiyor. herhalde bu kadar detaylı işlemciler hakkında bilgin yok. Kendinizi kandırmayın yok paraymış yok mühendislerin bilmem nesiymiş gibi anlamsız ucu olmayan cümeleler kurmayın varsa bilginiz oturur yazarsınız dma dan vektörlerden adc kanallarından vb. bahsedersin. Hocam Dmips nedir bilirmisin? mhz başına harcanan güç hesabı nedir bilirmisin? sana soracak çok soru varda sen nasılsa cevaplayamayacaksın.

  • Kenan Yemencioğlu
   Kenan Yemencioğlu
   12 Mart 2016 at 16:42

   Güzel kardeşim sanıyorum iletişim problemi yaşıyoruz ben ne anlatmışım sen ne konuşuyorsun ? Bu yazının neresinde pic birşeye yaramaz kullanılmaz at gitsin yazıyor bir okurmusun ? tekrar söylüyorum sana söylediklerimi anlamakta zorluk çekiyorsun ve hala bana onu biliyormusun bunu biliyormusun gibi cümleler sarf ediyorssun 🙂 inan bana vakit kaybısın gerçekten birazcık eleştiriye açık olmanda fayda var iyi çalışmalar rastgele…

  • Mehmet Uluskan
   14 Nisan 2016 at 10:34

   MEhmet Bilir cok iyi ozetlemissin bu konuyu, Kenan Yemencioğlu hicbir teknik veriye dayanmayan sallama cikarimda bulunmus. Zaten bu alanda bilgisi olsa boyle sacma sapan bir yazi yazmazdi. Ornegin Analog Device bile onlarca belki yuzlerce cesit ADC uretiyor burada onemli olan uygulamanin gerektirdigi ozelikler neler, nasil daha iyi cozum uretilir.
   Ayrica pic ile ugrasanlara kitaplari var diye laf atmis ancak kendisi de arduino hakkinda kitap yaziyormus, bu sacma yazisi da ondan sanirim.

 • 14 Nisan 2016 at 10:16

  “Yenilikçi toplumda işleri kolay yoldan yapmak varken biz işleri daha da zorlaştırmaya devam ediyoruz sanırım.”
  Şu anda işini kolaylaştırıyor gibi görünen şeyler ileride karşına daha büyük zorluklar da çıkarabilir.
  Bu konularda çok polemiğe girmeyi sevmiyorum ama Arduino konusunda bahsedilen türde yazı yazdığım için tutamadım kendimi. Diğer okuduğun yazıları bilmiyorum ama benim yazımdaki temel fikir “temel konuları öğrenemeden Arduino ile başlayan arkadaşlar sonradan büyük zorluk yaşayabiliyorlar, o nedenle mühendislik öğrencisi arkadaşlara (özellikle ar–ge alanında çalışacaklara) işin temellerini de öğrenmelerini tavsiye ediyorum. Olay PIC , Arduino tartışması değil, farklı birşey.
  Sıkıntılı konuların ne olacağını görmek için iş hayatına girip bir iki sene geçirmek gerekiyor önce.

 • mehmet
  14 Nisan 2016 at 10:23

  böyle yazılar yazıp milletin kafasını karıştıracağınıza biraz daha araştırsanız evet eğlence amaçlı arduino güzel bir kit ama kendini gömülü sistemde geliştirecek bu alanda çalışacak biri için oyuncaktan öteye geçmez pic bile basit kalırken arm mimarıli işlemciler kullanırken bir çok şirket milleti böyle zehirlemeniz doğru değil (bu arada ben özel kurumda çocuklara arduino eğitimi vererek para mı öyle kazanıyorum )

 • 14 Nisan 2016 at 13:33

  Merhaba Kenan,

  Bir blogunun olması, burada yazılar paylaşman ve insanlara faydalı olmak isteğin gayet güzel fakat “saygılı içerik” üretmen gerektiğini bu yazının özelinde belirtmek istiyorum. Gelelim işin teknik boyutuna.

  Bu söyleyeceklerimi aslında hem bir Mekatronik Mühendisi olarak, hem de Gömülü Yazılım Mühendisi olarak çalışan bir AR-GE Mühendisi olarak hem de Arduino konusunda birden fazla kitap yazmış biri olarak paylaşıyorum. Yani konuyla alakalı tecrübelerim az çok mevcut, kulaktan dolma bilgilerle konuşmuyorum.

  Bence okuduğun blog yazılarında “Arduino Kullanmayın!” ifadesi “Arduino’yu Yerinde, Amacı Doğrultusunda Kullanın!” şeklinde algılanmalı. Bu blogların yazarları bir Atmel çalışanı, Arduino ekibinin bir parçası ya da çok önemli bir gömülü sistem firması çalışanları değil yani söyledikleri şahsi görüşleri olmakla beraber bir firmanın, sektörün görüş açısını yansıtmamakta. Herkes dilediğini savunabilir. Açıkçası ben de “Arduino’nun bilinçsizce her projede kullanıldığı” görüşünü savunuyorum. Maalesef ki Arduino’nun kolaylığı sayesinde arkadaşlar yaptıkları işlerin arka plan detaylarına hakim olamamakta ve kendilerini usta bir “Gömülü Yazılım Mühendisi” ilan etmekte.

  PIC’lerin sonuna gelindiğinden bahsediyorsun; Bu görüşünü hangi parametrelerin analizine, gözlemine dayandırıyorsun? Sanki mikroişlemci/mikrodenetleyici kullanılan bir çok süreçte bilfiil yer almış, Türkiye’nin en önemli gömülü sistemler üreten merkezlerinde/firmalarında tecrübe edinmiş, dünyanın en önemli firmalarında Gömülü Sistemler Mühendisi olarak çalışmış ve 10 yıldan fazla bir tecrübenin harmanlanmasıyla bunu söylüyor gibisin. Bence yorum yapmak için daha fazla tecrübeye sahip olmalısın!

  Ayrıca senin “yenilik” dediğin şey sadece Arduino kullanmak ise inovasyon Arduino’suz olmaz demek; oldukça yanlış bir tespit bu. Şu anda bir çok geliştirme ortamı ve bir çok platform mevcutken seçimler tamamen ihtiyaç, maliyet, seri üretim yatkınlığı vb. bir çok parametre ile değerlendirilmekte. Bunları kullanmak amacımız değil, bir proje/uygulama/iş yapmak amacımız. Amacımıza uygun platformları seçmek bu denli fanatik bir tutum gerektirmemeli!

 • Kenan Yemencioğlu
  Kenan Yemencioğlu
  14 Nisan 2016 at 15:02

  Eleştirileriniz için hepinize teker teker teşekkür ediyorum.Ancak yukarıda yeniliklere açık olmayan mühendislerimizden bahsetmiştim yani “sizler” gibi yinede teşekkürler dediklerimin arkasındayım, iyi çalışmalar…

  • Mehmet Uluskan
   14 Nisan 2016 at 18:57

   Bence senin yenilik ve inovasyon anlayisinda problem var. Seni yeniliklerle dolu beyninle basbasa birakiyorum.

   • Kaan Güngör
    5 Mayıs 2018 at 01:11

    harbi öyle madem inavosyon ve yenilik arıyor direk gömülü sistemlere geçşin arduinodan

    • Kaan Güngör
     5 Mayıs 2018 at 01:16

     bu ara gömülü sistem derken “arduınoyu umarım gömülü sistemden saymıyorsundur”

 • Emrah Karacam
  1 Mayıs 2016 at 00:47

  Abi bu iş programlama dillerine benziyor. Mesela c#, java üst seviye dillerken c, c++ biraz daha alt seviyedir. Seviye yükseldikçe performans düşer ama geliştirmek kolaylaşır. Elinde yeterli kaynak varsa bir işi c# yerine c++ la yapayım demezsin. Bir işin c# la hızlı ve kolay yapılıyor olması da onu profesyonel olmaktan uzaklaştırmaz. Elindeki atmega yongası bu işine yarayacak kapasitedeyse iş tamamdır.

  Yani özetle pic c ise arduino c# dır. Pic şu an tamamen ölmüş olmasa da artık son zamanlarını yaşıyor diyebiliriz.

  • Kenan Yemencioğlu
   Kenan Yemencioğlu
   26 Mayıs 2016 at 02:44

   Aslında anlatmak istediğimi güzelce özetlemişsin kardeşim pic ile artık hammalık yapmaktansa insanlar yavaş yavaş farklı platformlara kaymaktalar.Ancak maalesef bir kısım ise ben microchip serisi kullanmaktan vazgeçmem diyorlar.
   Aslında olayın özeti şu ki C diline hakim isen ve elektronik bilginde tamamsa gerisi teferruat kardeşim hangi platforma hakimsen orada geliştirme yapmalısın.

   Bu her yerde böyle geçerlidir.Bir şeyi yapmanın birkaç yolu bulunur.Ve sen hangisinde daha tecrübeliysen onu seçersin…Umarım konuya at gözlüğü ile bakmaktansa oturup bi düşünürler arkadaşlar…

YORUM YAP