Arduino
OKUDUĞUNUZ KONU
Arduino Seri Haberleşme (Serial Monitor)
2

Arduino Seri Haberleşme (Serial Monitor)

Yazar : Atakan Özdin14 Aralık 2015

Seri haberleşme nedir? ilk olarak onu cevaplayayım.Seri haberleşme ya da seri iletişim Arduino’da ki çıkış pinlerinin verilerini bilgisayar üzerinden kontrol etmektir.Seri iletişimin Arduino üzerinde kullanılmasına ise Serial Monitor denilmektedir.Seri iletişim en basit anlamıyla dijital bilginin yani 1 ve 0’ların arka arkaya iletilmesi anlamına gelmektedir.Arduino SPI Haberleşme makalesi ilginizi çekebilir.

Seri iletişimi kullanmak için ayrı bir parçaya gerek yok çünkü Arduino’nun üzerinde seri iletişim pini bulunmakta ve Arduino seri iletişimi kendisi yapmaktadır ve tüm bu verileri Arduino üzerindeki Serial Port Ekranı’ndan görebiliriz

Peki bu Serial Port Ekranı’nın Arduino programında ki yeri neresidir?

arduino_serial2

Seri Port Ekranından görünüşünde dikkat edilmesi gereken nokta  Serial monitor’ün sağ alt köşesindeki değerle programımızdaki değerin aynı olduğuna dikkat edin. Arduino’dan gönderdiğimiz verileri düzgün görüntüleyebilmek için bu değerler aynı olmalıdır.

Autoscroll seçili ise ekran otomatik kaydırma ile verileri görüntülemeye devam eder.Newline da yine satırların durumuyla alakalıdır.

Geldik Serial Monitor kodlamasına ve kullanımına 

Arduino’da seri haberleşme için bir kütüphane bulunmaktadır.Bu kütüphanenin en çok kullanılan fonksiyonlarından print ve println‘in kullanılışını görelim:

Kodumuzda void setup() kısmında belirttiğimiz Serial.begin(9600) değeri sistemin çalışma hızını belirtir ve değeri “baud”cinsinden yazılır.

Serial.print() verilerin sıralanması belirten fonksiyon Serial.println() fonksiyonu sıralanması fakat verilerin alt alta sıralanmasını belirten fonksiyondur.Diğer yazılarımızda Serial Monitor anlatımını devre elemanları üzerinde göstereceğiz , Görüşmek üzere…

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
41%
İlginç
9%
Eh İşte
14%
Anlamadım
23%
Kötü
9%
Berbat
5%
YAZAR HAKKINDA
Atakan Özdin
Atakan Özdin
Balıkesir'de 11.sınıf öğrencisiyim.Yaklaşık 2 yıldır uğraştığım Arduino ve elektrik-elektronik bilgimi sizlere aktarmak için buradayım.
2 YORUMLAR
  • 14 Aralık 2015 at 22:15

    Eline Sağlık , Kabaca güzel anlatilmiş fakat örnekler ile süsleyebilrdin 🙂

  • Nikola tesla
    28 Haziran 2016 at 03:31

    Sizden birsey istiyecegim yardım eden olursa çok memnun olurum yangın sensörü ateş algiladigi zaman 180 derece dönecek bir servo motor deneyi yapmak istiyorum ama kodu yazamadım yardım ederseniz çok memnun olurum şimdi den teşekürler

YORUM YAP