Arduino
OKUDUĞUNUZ KONU
Arduino Ne İşe Yarar Özellikleri Nedir ?
4

Arduino Ne İşe Yarar Özellikleri Nedir ?

Yazar : Murat Duran17 Temmuz 2015

Arduino ne işe yarar veya nerede kullanılır gibi çok fazla soru almaya başladık.Daha önceden hobi elektroniğiyle uğraşanlar için arduino çok yabancı değildir.Ama bu işe yeni başlayacak arkadaşlarımızı aydınlatmak amacıyla arduino nedir ? ne değildir bundan biraz bahsedelim.

Öncelikle arduino bir tür elektronik geliştirme kartıdır.Açık kaynaklı bir uygulamadır.Processing/Wiring dilinin bir uygulamasını içeren geliştirme ortamından oluşan bir fiziksel programlama platformudur.

Arduino üzerinde bir adet Atmel AVR mikro işlemci bulunmaktadır.Her Arduino kartında en azından bir 5 voltluk regüle entegresi ve bir 16MHz kristal osilator (bazılarında seramik rezonatör) vardır. Arduino kartlarını programlama için harici bir programlayıcıya ihtiyaç duymadan programlama imkanı sunmaktadır.

Arduino temel olarak, Arduino geliştirme ortamı (IDE), Arduino bootloader (Optiboot), Arduino kütüphaneleri, AVRDude (Arduino üzerindeki mikrodenetleyici programlayan yazılım) ve derleyiciden (AVR-GCC) oluşur.

Arduino İle Neler Yapabilirsiniz ?

Arduino bir elektronik anakarttır.Robotik uygulamalardan basit elektronik devrelere kadar çok geniş bir yelpazede kullanabilirsiniz.Arduino ile yapılan uygulamalara sitemizden göz atabilrisiniz. Arduino uygulamaları

Arduino son zamanlarda çok çeşitli modeller üretmeye başladı.Giyilebilir teknolojiler içinde bir kartı mevcut.Görüntü işleyebilecek bir işlemciye sahip kartıda.Arduino yu nerede kullanacağınıza ve istediğiniz performansa göre bir kart seçimi yapmanız gerekmektedir.Örneğin giyilebilir bir teknoloji geliştirecekseniz eğer lilypad modelini kullanmalısınız.Eğerki bilgisayar bağımsız görüntü işleme yapacaksanız Yun modelini tercih etmelisiniz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
36%
İlginç
18%
Eh İşte
11%
Anlamadım
15%
Kötü
5%
Berbat
15%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
4 YORUMLAR
 • AHMET
  22 Aralık 2017 at 10:34

  Hocam ben bir proje yapıyorum ama park sensörüne saniye şeklinde bir şey yapmam gerekiyor bu şu şekilde olacaktır bu mesela yaklaşınca led yanacak ama ses bir 10 saniye sonra bazerdan ses almamız gerek

  Bana Bu konu Hakkında Yardımcı Olursanız Çok sevinirim.

  Acill Cevap Almam gerek Hocamm!!!

 • Tunahan kara
  11 Mart 2018 at 15:34

  Hocam merhaba arduino ile asansör kumanda panosu yapmak istiyorum. Fakat fazla bir bilgim yok. 380 V 5.5 kw motor sürebilirmiyim ve arduino üzerinden 24 v çıkış alabilirmiyim. Cevaplarsanız çok sevinirim

 • bec
  26 Nisan 2018 at 14:52

  merhaba hocam benim bir sorunum var keypad ile bir yılan oyunu yapıyorum yazılım yüklendi diyor fakat

  Çalışmanız programın 6248 bayt (19 %) saklama alanını kullandı. Maksimum 32256 bayt.
  Global değişkenler belleğin 1653 byte kadarını (80%) kullanıyor. Yerel değişkenler için 395 byte yer kalıyor. En fazla 2048 byte kullanılabilir.
  Düşük hafıza mevcut, kararlılık problemlerine sebep olabilir

  bilgi mesajını veriyor ve keypade hiçbir şekilde gelmiyor cevaplarsanız sevinirim.

 • Mert
  20 Ekim 2018 at 18:55

  gayet açıklayıcı olmuş. Teşekkürler.

YORUM YAP