Arduino
OKUDUĞUNUZ KONU
Arduino Lipo Batarya Shield Yapımı
3

Arduino Lipo Batarya Shield Yapımı

Yazar : Murat Duran21 Eylül 2015

Batarya shield son günlerde arduino kullanıcıların en çok tercih ettikleri shield oldu diyebiliriz.Bir elektronik firması geliştirdiği bu shield ile batarya kablolarının ve konnektörlerinin oluşturduğu karmaşaya son vermek istedi ve böyle bir ürün ortaya çıktı.Ama bizim elbetteki maker ruhumuz satın almaya izin vermedi.Bunu bizde yapabiliriz dedi ve ortaya böyle bir proje çıktı.

Projede lipo batarya yerine 3.7 volt telefon batarya kullanıldı.Ayrıca arduino kartımız 5 volt ile çalıştığındna bataryamız yetmeyeceği için DC-to-DC step-up modülü kullanıldı ve gerilim çıkışı 5 volt yapıldı.TP4056 model bir Li-ion şarj modülü kullanıldı.Usb üzerinden şarj edilebiliyor.Açma kapama içinde bir anahtarlama yapıldı.

Projemizin devre şemasını el ile çizdim burada ki şemaya ve resimlere bakarak projeyi oluşturabilirsiniz.İlk önce aşağıdaki gibi kendinize bakır plaketen bir katman oluşturun.

İlk yapacağınız işlem kırmızı ve siyah kabloları li-ion pilimizin + ve – uçlarına lehimlemek.Pilin (+) ucuna kırmızı kablo (-) ucuna siyah kablo lehimleyin.Ardından çıkan kabloları TP4056 nın (B+) ve (B-) pinlerine lehimleyin.

Daha sonra yine TP4056 diğer çıkışı olan (Out+) ve (Out -) pinlerini DC-DC düzenleyicinin UM ve GND sine lehimliyoruz. (Out+) ile UM arasındaki kabloya bir adet anahtar koyuyoruz.Devrede son yapacağımız işlem ise DC-DC dönüştürücüden arduino shield bağlantısıdır.

Vout ve GND çıkışlarını Arduino da 5 volt ve GND pinlerine lehimliyoruz.Ama burada dikkat etmeniz gereken şey direk arduino ya ya değil.Oluşturduğumuz shield kartında 5volt ve GND ye denk gelen pinlere lehimlemeliyiz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
70%
İlginç
9%
Eh İşte
2%
Anlamadım
11%
Kötü
0%
Berbat
11%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
3 YORUMLAR
 • Sorulu Vatandaş
  8 Kasım 2015 at 09:47

  Hocam merhaba,

  Bu kart üzerinde micro usb’i bilgisayara takarsak arduinoyu programlama şansımız olmaz değil mi ? tek usb girişiyle hem programlama hem şarj nasıl yapabiliriz ?

 • Serkan Yıldırım
  16 Ocak 2017 at 21:52

  DC-DC düzenleyicinin ismi modeli nedir acaba biraz acil…

 • önder
  30 Ocak 2017 at 11:23

  Merhaba
  DCDC step up modülün üzerindeki kırmızı led sürekli pilden yiyiyor sanırım. Ne kadar kayıp oluyor hesapladınız mı acaba?

YORUM YAP