Arduino
OKUDUĞUNUZ KONU
Arduino İle Raspberry Pi Karşılaştırması
4

Arduino İle Raspberry Pi Karşılaştırması

Yazar : Murat Duran10 Ağustos 2015

Arduino mu yoksa Raspberry Pi mi hangisini seçmeliyim diyorsanız eğer bu yazı tam size göre.Ayrıca yukarıdaki video bu farkı çok iyi açıklamış video ingilizce ancak Türkçe altyazısı mevcut.Youtube altyazı özelliğini aktif etmeniz halinde alt yazılar gözükecektir.

Öncelikle Arduino ile Raspberry Pi arasındaki bariz en büyük fark fiyatları ve performansları.Örneğin arduino UNO 40 TL civarındayken Raspberry Pi 120 TL bandında fiyatlandırılıyor.En baştan şunu belirtmekte fayda var, Raspberry Pi ve Arduino kartları tam olarak birbirlerine alternatif çözümler değil. Bu nedenle ikisini karşılaştırmak aslında çok doğru bir yaklaşım değil.

Bu kararı verebilmek için projenizin boyutlarını belirlemeniz ve hangi özelliklere ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekiyor.Ancak yine de bu iki kartı genel özellikleri bakımından kıyaslamak mümkün.Kıyaslamaya başlamadan önce mikroişlemci ve mikrodenetleyici arasındaki farkı anlamamız gerekmektedir.

Arduinolar genelde  Atmel üretimi 8-bit mikrodenetleyici kullanırken.Raspberry Pi ARM11 serisi 32-bit mikroişlemci kullanmaktadır.Buda Raspberry Pi nin aslında bir bilgisayar hızında olduğunu göstermektedir.Mikroişlemcileri kullanabilmeniz için mikrodenetleyicilerin barındırdığı çevre birimlerini kendiniz eklemelisiniz. Yani bir mikroişlemcinin yanına RAM, ROM, Girdi/Çıktı arayüzleri vs. eklenmediği sürece bir işinize yaramaz.

İsim Arduino Uno Raspberry Pi
Kıyaslanan Model R3 Model B – 512MB
Fiyat 45 TL 120 TL
Boyut 7.5 x 5.5 cm 8.5 x 5.5 cm
İşlemci ATmega328 ARM11
Saat Hızı 16MHz 700MHz
RAM 2KB 512MB
Flash 32KB SD Kart
EEPROM 1KB
Çalışma Voltajı 7-12V 5V
Yaklaşık Güç 0.5W 3.5W
Genel Dijital I/O 14 adet 8 adet
Analog Girdi 6 adet (10 bit) Yok
PWM 6 Yok
SPI 1 1
UART 1 1
Geliştirme Ortamı Arduino IDE Linux
Ethernet Yok 10/100
USB Host Yok 2 adet USB 2.0
Video Çıkış Yok HDMI, kompozit
Ses Çıkış Yok HDMI, analog

 

Sonuç Olarak

Arduino kullanımı ve programlaması açısından gerçekten çok pratik bir karttır.Özellikle robotik uygulamalarda çok sık kullanılan bir açık kaynak geliştirme kartıdır.Sensörlerden alınan verileri motorlara hızlıca iletebilmektedir.

Ama Raspberry Pi kullanımı ve programlası gerçekten ileri düzey bilgi gerektirmektedir.Üzerinde bir işletim sistemi çalışmaktadır , genellikle açık kaynaklı kullanıma sunulan linux kurulur ve python dilinde programlanır.

Yüksek işlemci gücüne ihtiyacınız olduğu durumlarda , örneğin gerçek zamanlı bilgisayar bağımsız görüntü işleme gibi işlemlerde Raspberry Pi ilk tercihiniz olmalıdır.Ama basit robot kontrolü tarzı uygulamalar yapacaksanız eğer arduino size fazlasıyla yetecektir.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
71%
İlginç
9%
Eh İşte
11%
Anlamadım
3%
Kötü
0%
Berbat
7%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
4 YORUMLAR

YORUM YAP