Arduino
OKUDUĞUNUZ KONU
Arduino Esplora ile Su Terazisi Yapımı
1

Arduino Esplora ile Su Terazisi Yapımı

Yazar : Murat Duran3 Ağustos 2015

Su terazisi bilindiği üzere konulduğu yüzeyin eğiminin olup olmadığının anlaşılmasına yarayan bir alettir.Bu proje Arduino Türkiye sitesinde gördüm gerçekten güzel hazırlanmış.M. Hamit YANIK yine güzel bir proje hazırlamış , projede ivme ölçer kullanılmış.Öncelikle düz olduğuna emin olduğunuz bir zeminde dört aşamalı bir kalibrasyon yapıyorsunuz ardından sorunsuz kullanabiliyorsunuz.

Kalibrasyon 1. Adım 

Bu adımda Esplora’nızı sağa doğru döndürerek dik konuma getiyorsunuz.Bu konumdayken arduino nun titrememesi gerekiyor, Normalde maksimum değer 150 ile 200 arasında değişiyor. Eğer bulduğunuz maksimum değer 200 üzeri ise Esplora’yı döndürürken ivmelendirdiniz demektir. Maksimum değeri elde ettikten sonra Esplora’yı yavaşça düz konuma getirin ve SWITCH 1‘e basarak bir sonraki kalibrasyon adımına geçin.

Kalibrasyon 2. Adım

Bu sefer arduino kartınızı sola döndürün ve ilk adımda uyguladığımız aşamaları uygulayın.Yine bu aşamada arduino kartının titrememesi gerekmektedir.Emin olduğunuzda SWITCH 1‘e basarak bir sonraki kalibrasyon adımına geçin.

Kalibrasyon 3. Adım

Bu adımda arduino kartınızı düz bir zemine koyuyorsunuz ve sıfır noktasını bulmaya çalışıyorsunuz.Eğerki sıfır veya sıfıra çok yakın bir değer bulduğunuzda arduino kartınızı yine titremeden ve zeminden kaldırmadan SWITCH 1‘e basarak son aşamaya geçiyoruz.

Kalibrasyon 4. Adım

Dördüncü aşamamız son aşamamızdır bu aşamada yaptığınız kalibrasyon işlemlerini görebiliyorsunuz. Kalibrasyon işlemini iptal etmek için SWITCH 1‘e basın. Bu değerleri kabul ediyorsanız SWITCH 4‘e basarak ayarları EEPROM a kaydedebilirsiniz.

kaydettiğiniz kalibrasyon ayarlarını başlatmak için SWITCH 1 butonuna iki saniye boyunca basınız.Artık sizinde dijital bir su teraziniz oldu.Hassiyeti 1 derece olarak ayarlanmıştır.Hem dik hemde yatay konumda kullanmanız mümkündür.

Böylesine güzel bir projeyi arduino severler ile paylaştığı için M. Hamit YANIK hocamıza teşekkür ederiz.

Projenin Kodlarını İndir

Kaynak : Arduino Türkiye

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
11%
İlginç
78%
Eh İşte
11%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
1 YORUMLAR
  • sibel
    13 Nisan 2017 at 19:09

    ekranda dikdörgen çizgiler var yeni proje atınca bir saniyeliğine ekran düzeliyor hata nerede acaba kütüphaneler yüklü

YORUM YAP