Arduino
OKUDUĞUNUZ KONU
Arduino Bluetooth Haberleşmesi
11

Arduino Bluetooth Haberleşmesi

Yazar : Alper Gencan22 Aralık 2015

Herkese merhaba.Bu yazımda arduino ile bluetooth üzerinden haberleşme nasıl yapılır bunu anlatacağım.Bluetooth haberleşmesi robot projelerinde , otomasyon projelerinde ve daha çok yakın mesafe de kontrol yapılacak uygulamalarda kullanılır.Genellikle HC-05 ve HC-06 kullanılır.Her iki bluetooth da aynı görevi görse de aralarındaki fark; HC-05 hem master hem slave olarak kullanılabilirken HC-06 yanlızca slave modda kullanılabilir.Yani HC-05 kullanırsanız isterseniz siz cihaza bağlanırsınız istersenizde HC-05 direk olarak sizin cihazınıza bağlanır yani bağlantı otomatik kurulabillir.HC-06 da ise yanlızca siz bağlanabilirsiniz.

Hazırladığım Android uygulama ile telefondan istediğiniz veriyi arduino kartınıza bluetooth üzerinden gönderebilirsiniz.

Pin Bağlantıları

  • Arduino   —   Bluetooth
  • Pin0(RX)      TX
  • Pin1(TX)       RX
  • GND              GND
  • VCC(3.3V)    VCC

ÖNEMLİ NOT1=    Bluetooth cihazınızın VCC pinini Arduino kartınızın 3.3V pinine bağlamanız gerekmektedir.Eğer 5V pinine bağlarsanız bluetooth cihazınız zarar görebilir.

Arduino Kodu


/*
Arduino Bluetooth Haberleşmesi
AlperGencan
*/

String data; // String türünde data adında bir değişken tanımlıyoruz

void setup() {
Serial.begin(9600); // Haberleşme baudrate hızı 9600
}

void loop() {

while(Serial.available() > 0) // bağlantı kuruluyken
{
delay(10); // 10ms zaman gecikmesi
char c = Serial.read(); // gelen veriyi karakterlere bölmek için c adında karakter tanımlıyoruz
data += c; // String türündeki data değişkenimiz karakterlerin toplamına eşitlendi
}
if(data.length() >0) // gelen verinin uzunluğu 0 dan büyükse
{
Serial.println(data); // gelen veriyi serial monitöre yaz
}
data = ""; // gelen veriyi sıfırla
}

Kodu kısaca tekrar anlatmak gerekirse yaptığımız işlem şöyle.Öncelikle “string” türünde bir değişken tanımlıyoruz.İsim olarak “data” yerine istediğinizi kullanabilirsiniz.Gelen veriyi işlemek için karakterlere ayırıyoruz ve karakterlerin toplamını string türündeki değişkenimize eşitliyoruz.Veri sıfırdan dan büyükse serial monitöre yazdırıyoruz.

ÖNEMLİ NOT2= Kodu ben arduino uno kullandığım için ona göre yazdım.Haberleşme pinleri olarak yanında “~” işareti bulunan pinleride kullanabilirsiniz ama onun için kütüphane kullanmalısınız.O yüzden hiç oraları karıştırmadan en temel haliyle bluetooth kullanımını anlatmaya çalıştım.Kodu yüklerken RX ve TX pinleri bağlı olmasın kod yüklenirken hata verir.Arduino mega da böyle bir sorun yok sadece uno da mevcut bu durum.

Android-Arduino Bağlantısı

Bağlantıları kurduktan sonra eşleştirme yapmadıysanız öncelikle telefonunuz ile bluetooth cihazınızı eşleştirmeniz gerekmektedir.Bunun için telefonunuzda bluetooth ayarlarına gelerek (arduino kartınız çalışıyorken) yakınlardaki cihazlarda kullandığınız cihazı seçerek eşleştirme yapmalısınız.Şifre genellikle “1234” tür.Eşleştirme tamamlandıktan sonra uygulamayı açarak “Bağlan” butonu ile cihaz listesinden eşleştirmiş olduğunuz cihaza bağlanabillirsiniz.Bağlantının kurulup kurulmadığı bluetooth cihazının ledinden takip edilebilir.Bağlantı kurulduktan sonra textbox kutucuğna yazdığınız veriyi “gönder” butonu ile gönderebilirsiniz.Arduino kartınızda gelen veriyi görebilmek için programın sağ üst köşesinde bulunan Seri port ekranı kısmına basmanız yeterlidir.

 Screenshot_2015-12-22-23-13-01

Uygulama dosyalarını buradan indirebilirsiniz: https://yadi.sk/d/qEgtOyPJmR6X5

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
54%
İlginç
11%
Eh İşte
9%
Anlamadım
11%
Kötü
0%
Berbat
14%
YAZAR HAKKINDA
Alper Gencan
Alper Gencan
Karabük Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği mezunuyum. Ankara'da Best Grup Savunma Sanayi firmasında Ar-Ge mühendisi olarak çalışmaktayım. Üniversite hayatıma kadar amatörce olan elektrik elektronik uğraşım okul hayatım ile bir adım öne taşınmış oldu. Daha çok kontrol sistemleri ve robot projeleri ile uğraşmaktayım.
11 YORUMLAR

YORUM YAP