Bilgisayar
OKUDUĞUNUZ KONU
Android Geliştirme Ortamları
0

Android Geliştirme Ortamları

Yazar : Proje Hocam25 Ocak 2016

Merhaba arkadaşlar bu makalemizde Android işletim sistemi için programlama yapabileceğimiz en iyi IDE ve web tabanlı mobil uygulamalar yazabileceğiniz frameworkleri tanımaya çalışacağız.Özellikle Android ile Elektroniği birleştirmeyi hedefliyorsanız kendi Android programını yazmanız kaçınılmaz olacaktır.İsterseniz bu geliştirme ortamlarını hep beraber tanıyalım.

1-)Eclipse

Eclipse, açık kaynak kodlu tümleşik geliştirme ortamıdır (IDE). Eclipse ile sadece Java ve  ilişkili teknolojiler değil  C ve Python gibi farklı diller veya scriptler  için de kullanılmaktadır.

IBM tarafından 2001 yılında  tarafından başlatılan proje  kısa zamanda Java geliştiricileri arasında en popüler geliştirme ortamı olmuştur(Netbeans’le beraber) …

Özellikle Android geliştiricileri için programlama başlamada şiddetle önerdiğim bir Ide dir,gerekli olan sürümler (sdk’lar) yüklenerek kendi içerisinde kurulan Avd ler ile Sanal Cihazlar ile gerekli simülasyonları yapabileceğiniz bir ortamı oluşturabilirsiniz.

Sadece Android programlama değil diğer programlama dillerinde de çalışmalar gerçekleştirebilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi

2-)Android Studio

Android Studio Android için resmi tümleşik geliştirme ortamıdır. Google I/O etkinliğinde 16 Mayıs 2013 tarihinde tanıtılmıştır. Android Studio, Apache lisansı ile lisanslanmış olup, ücretsiz olarak edinilebilmektedir.

JetBrains IntelliJ Idea üzerine kurulmuştur ve güçlü refactoring ve  intention actions özelliğini barındırır.

Google’ın bu ide yi doğrudan desteklediğini düşünecek olursak Android programlamada ileride otorite konuma yükselebilme ihtimalinin yüksek olduğu kaçınılmaz bir gerçektir.

Daha Fazla Bilgi

3-)PhoneGap

Web tabanlı mobil uygulamalar yazmanızı sağlayan bir uygulama geliştirme çatısıdır (framework). PhoneGap ile uygulama yazacağınız platforma özgü dili (native language) kullanmadan HTML, CSS ve Javascript gibi web teknolojileri ile her platformda çalışan uygulamalar yazabilirsiniz.

Daha Fazla Bilgi

4-)Apache Cordova

Cordova işletim sistemi farkı gözetmeksizin HTML5 ve Javascript kullanarak uygulama geliştirmemize yarayan bir platformdur. Kullanım için bilgisayarınızsda node.js’nin kurulu olması gerekmektedir.

Daha Fazla bilgi

5-)Xamarin

Xamarin C# dilini kullanarak Android, IOS ve Windows Phone uygulamaları geliştirebileceğiniz bir platformdur.

Daha Fazla bilgi

6-)Adobe Air

Android’de java ya en iyi alternatiflerden biri adobe air ortamı özellikle 2d oyunlarda Flash ve as3 kullanımı yaygın olsa da uygulama geliştirme ortamı açısından java kadar esnek olmadığını kabul etmek zorundayız.

Daha fazla Bilgi

Kullanılan Kaynaklar

  • https://tr.wikipedia.org/
SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
38%
İlginç
56%
Eh İşte
0%
Anlamadım
6%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Proje Hocam
Proje Hocam
YORUMLAR

YORUM YAP