Bilgisayar
OKUDUĞUNUZ KONU
Algoritma ‘ya Giriş Dersi
0

Algoritma ‘ya Giriş Dersi

Yazar : Atakan Özdin5 Nisan 2016

Herkese merhabalar. Uzun bir aradan sonra tekrar buradayım.Bugün Algoritma ‘ya bakacağız.

Algoritma Nedir?

Algoritma kısaca bir problem karşısında izlenebilecek yol veya yollardır.

Algoritmayı oluştururken ilk önce problem belirlemeli problemi anlaşılamalı ve çözüm yolları bulunmalıdır Basit bir örnekle başlarsak problemimiz sıcaktan bunalmak olsun ve bu  problemi çözmek için soğuk su içebiliriz,dondurma yiyebiliriz veya denize girebiliriz.Bunlar çözüm yollarından sadece birkaçı…

PROBLEMİN ALGORİTMASI

1.adım:Başla

2.adım:Sıcaktan bunalıyor musun?

3.adım:Cevabın EVET ise 5.adım a geç

4.adım:Cevabın HAYIR ise 6.adıma a geç

5.adım:Soğuk su iç(Burada farklı bir çözüm yolu da olabilir)

6.adım:Başa dön

7.adım:Dur

Algoritmamızı kısaca böyle özetleyebiliriz.Ben burada çözüm yolu olarak kendime en uygun çözüm yolunu ürettim.Siz kendinize göre bir çözüm yolu üretebilirsiniz ama ürettiğiniz çözüm yolunun problemi karşılayacak bir çözüm yolu olması gerekir.Yani problemimiz sıcaktan bunalmaksa çözüm yolu olarak “sobayı yak” gibi bir çözüm olamaz. Algoritma mantığında diğer bir önemli husus da akış şemasıdır.

Peki Nedir bu Akış Şeması?

Herhangi bir problemin simge,nesne veya şekillerle anlatılmasıdır.Yani  başta ürettiğimiz algoritmanın şekillerle anlatılmasıdır.Bu şekillerin her biri farklı fonksiyonları yerine getirmektedir.

algoritma akış şeması

Algoritmalar hayatımızda her zaman olan problem çözüm yollarıdır.Çoğu zaman algoritma ile birçok problemin üstesinden gelebiliriz.En çok programlamada elektrik elektronikte kullanılan algoritmanın elektrik elektronik halinde nasıl kullanıldığını bir sonraki yazımızda inceleyeceğiz.

Görüşmek üzere…

 

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
81%
İlginç
5%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
14%
YAZAR HAKKINDA
Atakan Özdin
Atakan Özdin
Balıkesir'de 11.sınıf öğrencisiyim.Yaklaşık 2 yıldır uğraştığım Arduino ve elektrik-elektronik bilgimi sizlere aktarmak için buradayım.
YORUMLAR

YORUM YAP