Haberler
OKUDUĞUNUZ KONU
Adım Adım Enerji İsimli Ar-Ge Projesi
0

Adım Adım Enerji İsimli Ar-Ge Projesi

Yazar : Murat Duran19 Ağustos 2015

Mersinli 8. sınıf öğrencisi “Adım Adım Enerji” ismini verdiği projesiyleAr-Ge poje pazarı 2015 yarışmasında dikkatleri üzerine çekti.İlk projelerle uğraşmaya başladığı zamanlarda ufak çalışmalar yapan Faruk Aslan teknoloji ve tasarım öğretmeni Nazan Ayar ‘ın da desteğiyle böyle bir proje geliştirmiş.

Yürüyerek bir cep telefonunu şarj edebileceğini belirten Fark Aslan , projenin patent başvuru hakkını elde etti.Üretim gerçekleştirmek için girişimciliğe kollarını sıvamaya hazırlanan Faruk Aslan genç girişimciler arasında yerini alacağa benziyor.

İnsanların bir çoğu cep telefonu kullanıyor. Ben de insanlar yürürken cep telefonu nasıl şarj edilir düşüncesi ile projemi geliştirdim. Bir bot üzerine yerleştirilen mıknatıslı dinamo ile güneş pilinin dolmasını sağlıyoruz. 200 metre yürüdükten sonra ayakkabı üzerinde bulunan 9 voltluk akü doluyor ve cep telefonu şarj edilebiliyor.Bundan sonraki projemiz yakıtsız jeneratör yapmak dedi.

Teknoloji ve tasarım öğretmeni Ayar ise Aslan’ın çok yönlü bir öğrenci olduğunu fikirleri ile yaşıtları arasında dikkat çektiğini belirterek, “’Teknoloji ve tasarıma olan ilgisi çok fazla. Çok güzel projeler üretiyor. Gelecekte Türkiye’nin çok konuşacağı bir kişi olacağına eminim. Gerçekleştirdiği proje ise hem son derece kullanışlı hem de insanlığa yarar sağlayacak” diye konuştu.Geliştirilen proje hayata geçirilirse, insanlar telefonlarını şarj etmek için priz başında beklemek yerine, yürüyüşe çıkıp her adımda telefonlarını şarj edebilecek.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
59%
İlginç
32%
Eh İşte
5%
Anlamadım
5%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
YORUMLAR

YORUM YAP