Haberler
OKUDUĞUNUZ KONU
ABD ve JAPONYA Robot Düellosu ‘na Hazırlanıyor
0

ABD ve JAPONYA Robot Düellosu ‘na Hazırlanıyor

Yazar : Nazife Karakoç25 Ocak 2016

Mark2 ve Kuratas Robot Düellosu ‘na hazılanıyor.Yaşantımız boyunca her türlü düelloyu görmüş veya televizyonlarda izlemişizdir.Ancak bu düello bilinmişliklerden biraz farklı ,dev robotların düellosu.Düellonun çıkış noktası Amerika-Japonya arasında oynanan Dünya Kupası Final Maçı.Maçı Amerika kazanınca Japon şirketin CEO’su Kogoro Kurata, youtube sosyal ağ sitesinde yaptığı yorum ile hem Amerika’ya hem de Amerikan rakiplerine eğlenceli bir tavırla iğnelemişti.

Bunun üzerine 2 Temmuz 2015’te ABD merkezli şirket Megabots, Japon şirketi Suidobahsi Heavy Industry’e dev bir teklifte bulundu.Japon şirket buna benzer birçok teklif almış; ancak hiçbirini kabul etmemişti.Fakat bu yapılan teklifi sadece 2 gün içerisinde kabul etti.Japon şirket Suidobahsi Heavy Industry, ürettiği devasa robotlarla ünlü olmuş bir şirket.Aynı şekilde Japon şirketin bir benzeri olan Amerika merkezli robot şirketi Megabots.Japon şirketin robotu KURATAS, Amerikan şirketin robotu ise MARK-2.

MARK-2;  4.5 metre yüksekliğinde, 5.4 ton ağırlığında, içerisine 2 insanın oturup kontrolünü sağlayabileceği, saatte 200 kilometreyi aşan hızlarda boya topları fırlatabilen metal bir canavar gibi.

KURATAS; 3.6 metre yüksekliğinde, 4 tonu aşan bir ağırlıkta, kollarına entegre edilmiş ikili döner başlıklı tüfeklerden saatte 200 kilometreye yakın hızlarda boya topları fırlatabilen bir makine.Bu hızdaki boya topları metalden yapılmış makineleri parçalayabilecek kuvvettedir.

japonya-amerika-nin-robot-duellosu-teklifini-kabul-etti

2016 yılının sonlarına doğru bu iki dev robot bir arenada savaşacaklar.Bakalım bu iki devin düeollası nasıl olacak ? Düelloyu merakla bekliyoruz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
67%
İlginç
33%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Nazife Karakoç
Nazife Karakoç
Karabük Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği öğrencisiyim.Sürekli değişen teknolojik gelişmeler içerisinde kendini çok çabuk yenileyebilen ve bir insana kazandırabileceği en güzel tecrübeleri kazandıran bu mesleği seçerek güzel hizmetler sunabilmek amacıyla yolumda büyük bir heyecanla ilerlemekteyim.
YORUMLAR

YORUM YAP