Tasarım
OKUDUĞUNUZ KONU
3D Yazıcılarda Filament Seçimi
0

3D Yazıcılarda Filament Seçimi

Yazar : Emre DÖLEK17 Şubat 2017

3D Sektöründe en çok konuşulan konunun genelde bu olduğunu herkes bilir. Hangi ham maddeyi seçmeliyim ABS Kanser Yapıyormuş, PLA Mısır dan üretiliyomuş gibi binlerce kehanetin yürüdüğü dedikodulara bir son getirmek amaçlı filament seçimini anlatacağım tüm yönleriyle sizlere bu yazımda, öncelikle 3D yazıcı piyasasında tercih ettiğiniz ham maddeyi siz üretimini yaptığınız parçalara göre rahatlıkla seçebilirsiniz.

Örneğin Ben Heykel Yapmak İstiyorum diyorsanız yada yazıcımı bunun için çalıştırmak istiyorum derseniz o zaman size önerim bronz alaşımlı filament olacaktır.

Resimde de görüldüğü gibi sağdaki Bronz filamentimiz tamamen heykeller için üretilmiştir.Bir çok filament çeşidi vardır ve üretilmeye de devam ediliyor ağaç tasarımları için ağaç katkılı filamentler gibi gibi.

Benim en çok hoşuma giden ve denemeye fırsat bulamadığım karbon fiber li filament diyebilirim. Dayanımı Yüksek ve hafif olduğu için birçok projemde genelde uçan projelerde tercih sebebim olacak diye düşünmekteyim. Şimdi herkesin çok tartıştığı soruya gelelim.

Filamentlerden çıkan Gazlar Kanser edermi ? PLA Mı Kullanmalıyım ABS mi ? gibi soruların cevaplarını gelin aşağıda irdeleyelim.

PLA

Polilaktik Asit (PLA)  şu an ki istatistiklere göre en çok kullanılan 3D Yazıcı malzemesi özellikle ev kullanıcılarının bu malzemeyi tercih etmesinin başında daha düşük sıcaklıklarda erimesi nedeni ile kolay çalışılabilir olması yatıyor. Yani PLA kullanarak bir parçayı 3D Yazıcı ile basmak ABS ye oranla daha kolay. Ayrıca PLA, çarpılma ihtimalinin düşük olması nedeni ile ısıtıcı bir platform gerektirmiyor.

PLA filamentimize ısıtıcı yatağımız olmadan kullanabiliriz. 190-220 derece arasında ergime sıcaklığı bulunmaktadır. Mukavameti bence gayet güzeldir sağlam çıktılarım oldu %45 doluluk oranı ile ancak ABS ile kıyaslandığında mukavemeti düşüktür, insanlar bunu hep yanlış algılıyor yani şöyle ki sanayide prof bir işte kullanmayacaksanız rahatlıkla pla kullanabilirsiniz mukavemeti size yetecektir 🙂

Pla baskılar daha çok Parlak renktedir.

ABS

Akrilonitril Butadin Stiren, plastik enjeksiyon sektöründe de oldukça sık kullanılan hafif ama sert bir termoplastik polimerdir. Popüler bir örnek vermek gerekirse Lego parçaları bu malzemenin yapılmaktadır. Bir petrol ürünü olan ABS aseton ile çözülebilmektedir. Aynı zamanda ABS Yüksek sıcaklıklarda 220-240 derece arasında eridiğinden ve tabla ısısı 60-90 arası olması gerektirdiğinden daha fazla enerji harcıyor  ABS nin en can sıkıcı özelliklerinden biri  ise yüksek sıcaklığa maruz kaldığında HCN gazı çıkarmasıdır. Bu gaz az miktarda salınsa da da oldukça zehirli bir gazdır.

Abs Baskılar daha çok mat renklerdedir.

Şimdi Aklınızda ufakta olsa bir takım düşüncelere sahip oldunuz diyebilirim, Ben evimde ABS ve PLA da kullanıyorum aynı odamda yazıcı çok büyük bir farklılık yok diyebilirim sizlere ancak ABS biraz daha kötü kokuyor baskı esnasında, bunun için odanızı yada yazıcının bulunduğu havayı 2-3 saatte bir havalandırmak örneğin 2 saatte bir 5 dk camı açmak sizin için yeterli olacaktır. insanların öyle çok korkuttuğu gibi abs de kanser olursun sözüne çok itibar etmenizi tavsiye etmiyorum çünkü çıkan gaz oranı çok düşük bir miktardadır.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
74%
İlginç
19%
Eh İşte
4%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
4%
YAZAR HAKKINDA
Emre DÖLEK
Emre DÖLEK
Mekatronik Mühendisliği 4. Sınıf öğrencisiyim 3D Printer konusunda uzman sayılacak kadar bilgiliyim kendi tasarımımı yaptım, kendi drone mu ürettim cnc router, cnc lazer, robotik sistemler üzerinde çalışıyorum şuan 6 eksen robot kolumu üretme aşamasındayım..
YORUMLAR

YORUM YAP