Rasgele Yazı Hemen Üye Ol
Paylaşım Ekibimizde olmak istermisiniz ? >>

Basit Elektrik Üreteci Yapımı

6563 kez okunmuş
19-10-2012, 20:18
Basit Elektrik Üreteci Yapımı
Peltierli ve mum lu elektrik üretme projesi ile peltier kullanılarak aynı zamanda elektrik üretilebileceğini de görmüş olacağız.Peltier in yüzeyleri arasında ısı farkı oluşturulduğu taktirde peltier eleman elektrik üretmeye başlar. Aşağıdaki video da izleyeceğiniz üzere üretilen elektrik ile bir fan çalıştırılmaktadır.

Peltier Nedir ?

Peltier 12 volt elektrik ile çalışan bir tarafı çok soğuk olup diğer tarafı aşırı sıcak olan elektronik alettir. Taşınabilir buzdolaplarında, otomobil soğutucularında ve bilgisayar soğutma sistemlerinde kullanılır. Peltierin aynı zamanda diğer bir özeliği de iki yüzeyi arasındaki sıcaklık farkından dolayı elektrik enerjisi üretmesidir. Bu enerjinin miktarı yüzey alanının genişliğine ve kullanılan madde cinsine göre değişiklik göstermektedir.

Ortalama 40x40x3.9 mm ölçülerinde bir peltier iki yüzeyi arasında sıcaklık farkı 80 derece olduğu bir ortamda yaklaşık 1,5V ve 0,2A değerlerinde bir enerji vermektedir. İki yüzey arasındaki sıcaklık farkı artıkça ürettiği enerji de artacaktır.Peltier, P ve N uçlarının seri bağlanmasıyla oluşan ve içinden doğru akım geçtiğinde “Peltier efekti” diye bilinen fiziksel bir etki ortaya çıkaran elemandır. Bu etki ile malzemenin bir yüzü ısınırken diğer yüzü soğur.7 Mart 2013 15:31 3
mustafa açıkgözoğlu
bilmim
yasen biliyormusun
2 Ocak 2013 10:40 2
admin
yakın zamanda bu proje ile ilgili detaylı bir çalışma yapacağız siteye eklenecek.
31 Aralık 2012 13:08 1
eda ceren akyol
NASIL YAPILACAĞINI AYRINTILI YAZAR MISINZ ?
Yorum Ekle
Ad-Soyad:
E-Posta:
Yorum:
Güvenlik: Güvenlik Kodu (CAPCHA)
Kodu Güncelle
Kodu Girin:

Sponsor Alanı

Anket

En Beğendiğiniz Proje Türü Nedir ?

Elektronik Projeler
Robot Projeleri
Makine Projeleri
Çevre Projeleri
Bilgisayar Projeleri