Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
Ucuz Mini Quadcopter Yapımı
63

Ucuz Mini Quadcopter Yapımı

Yazar : Murat Duran14 Ocak 2016

Quadcopter yapımı konusunda yetersiz kaynak olduğundan dolayı basit ve giriş seviye olarak düşündüğümüz bir projeyi paylaşma ihtiyacı duyduk.Projemizin maliyeti diğer quadcopter türlerini göre oldukça ucuz.Malzemeleri Türkiyeden tedarik ederseniz 200-220 TL arasında yurt dışından tedarik ederseniz eğer 100 TL civarında tutmaktadır ki buda güzel bir rakam.

Normalde sizin yaptığınız quadcopter lar hazır satılanlara göre daha pahalıya gelmektedir.Ama burada bazı yerlerinde modifiye etmek veya kasa tasarımını kendiniz yapmanız ayrı bir güzellik.Ayrıca kendiniz yaptığınızda bu ürünün gerçekte nasıl çalıştığına dair çok güzel bilgiler edinebiliyorsunuz.

Projemizin Malzemeleri

  • 1 adet CD paketinin alt kısmı (resimlerde gördüğünüz siyah parça)
  • 4 adet 8x20mm heli motoru pervane uyumlu
  • 4 adet motorlarla uyumlu pervane Hubsan markasını tercih edebilirsiniz
  • Hubsan rc alıcı devresi 4 motorlu
  • Hubsan verici kumanda (alıcı uyumlu)
  • 3.7 volt lipo batarya

Öncelikle alıcı kartımızın motor çıkışlarını lehimliyoruz.Kart üzerinde gelen 4 adet motor çıkışı vardır.Bu yüzden sadece quadcopter desteklidir.Daha fazla motorlu drone lar yapmak isterseniz kartınızı değiştirmeniz gerekmektedir.

mini-quadcopter-yapimi (10)

Aşağıdaki resimlerde gördüğünüz gibi CD rom altlığının cd takılan uzun kısmını testere ile kesiyoruz.

Daha sonra motor yerleri için dört köşeden orantılı bir şekilde motorların girebileceği delikler açıyoruz.

Alıcı kartını merkeze yerleştirip , alıcıya lehimlediğimiz kabloları motorlara gidecek şekilde çıkartıyoruz.

Alıcıdan çıkan kabloların motor bağlantılarını yapıyoruz burada dikkat etmeniz gereken aşağıdaki motor dönüşlerine göre yerleştirmeniz.

Aşağıdaki resimde gösterilen şekilde motorların dönmesi gerekmektedir.Aksi halde quadcopter havalanmayacaktır.

quadcopter-pervane-donusu

Son aşama olarak CD rom altlığını resimlerdeki gibi kesiyoruz.Bu sayedece hem pervaneler için hava akım alanı oluşacaktır hemde ağırlık hafifleyecektir.

Alıcı kartının üzerinde bulunan lipo pil kablosuna pilimzi bağlayarak uçuşa hazır hale gelebilirsiniz.Proje ile takıldığınız yerler olursa konu altından yorum yazarak sorabilirsiniz.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
70%
İlginç
12%
Eh İşte
3%
Anlamadım
4%
Kötü
3%
Berbat
8%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Uzun zamandır internetle uğraşıyorum bu internet bilgimi gerçek mesleğimle bütünleştirip yararlı olacağını düşündüğüm Proje Hocam sitesini hayata geçirdim.Hep kendimi geliştirmeyi seven bir yapıya sahip oldum bir şeyi ezberlemektense o şeyi anlamayı tercih ediyorum.Mekanik ve elektronik hep ilgimi çekti bu internet sitesindede bu konularla ve diğer konularla ilgili projeler paylaşıyorum.Şu an Atatürk Üniversitesinde Makine Mühendisliği öğrencisiyim.
63 YORUMLAR

YORUM YAP