Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
TX ve RX Nedir? Arduino Haberleşme
9

TX ve RX Nedir? Arduino Haberleşme

Yazar : Murat Duran8 Ağustos 2015

Arduino ve benzeri geliştirme kartları kullananlar bilirler haberleşme pinlerinin üzerinde RX ve TX diye ibareler vardır.Acaba Bu TX ve RX nedir ? ne işimize yarar bunlardan bahsetmeye çalışacağız.

Öncelikle RX : Receive X demektir , türkçesi ise (almak) olarak tercüme edilir. TX : Transmit X demektir , bununda türkçesi (iletmek) diye tercüme edilir.Anlaşılan birisi alırken diğeri ileten bir port diyebiliriz.

O halde bağlantıları da çapraz olmak zorunda şöyle düşünün elinizde bir adet bluetooth modülünüz var var arduino bağlantısını yapacaksınız.Bluetooth modülünüzde ki TX pinini arduino daki TX e takarsanız yanlış olur.Nedeni ise TX ileten pindi ve siz diğer ileten pine takacaksınız , yani ikisi de bir şeyler gönderecek saçma ve yanlış olur.Bu yüzden bağlantılar çapraz olmak zorunda.Yani TX pinini RX e, RX pinini ise TX e takmalısınız.

Veri gönderildiğinde diğer taraftan alınmalıdır.Diğer taraf veri gönderdiğinde bu kez bu taraf almalıdır.Basitçe çalışma prensibi bu şekilde.Umarım az çok kafanızdaki soru işaretleri gitmiştir.Eğer yine takıldığınız yer olursa çekinmeden yorum olarak sora bilirsiniz.En kısa sürede cevaplamaya çalışırız.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
74%
İlginç
7%
Eh İşte
5%
Anlamadım
1%
Kötü
2%
Berbat
10%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Uzun zamandır internetle uğraşıyorum bu internet bilgimi gerçek mesleğimle bütünleştirip yararlı olacağını düşündüğüm Proje Hocam sitesini hayata geçirdim.Hep kendimi geliştirmeyi seven bir yapıya sahip oldum bir şeyi ezberlemektense o şeyi anlamayı tercih ediyorum.Mekanik ve elektronik hep ilgimi çekti bu internet sitesindede bu konularla ve diğer konularla ilgili projeler paylaşıyorum.Şu an Atatürk Üniversitesinde Makine Mühendisliği öğrencisiyim.
9 YORUMLAR
 • hasan çapan
  8 Ağustos 2015 at 19:12

  Hocam bu arduino mega da 2 tane rx ve tx var acaba birden fazla bluetooth modülü bağlayabiliyozmu ?

 • Ufuk Güyen
  31 Ocak 2016 at 23:14

  TX VE RX bağlantıları daha nasıl bu kadar sade ve güzel anlatılabilirdi 🙂 Teşekkürler Proje Hocam….

 • koray yaman
  7 Şubat 2016 at 01:44

  nokia 7260 telefonun pıl yatagında tx ve rx gırdılerı var burdan ardunıo ıle neler yapılabılır
  orn: bır akkıl ev projesı yapılırmı
  dısarıdan telefona gelen 1 veya 0 mesajı ıle klıma acılıp kapatıla bılırmı yada evdekı kamera sıstemıne baglantı saglanırmı
  gıbı gıbı cogaltılabılır bu sekılde bır baglantı kurulurmu veya daha ucuk olsun
  ardunıo dan telefonu alıcı olarak kullaana bılırmıyız telefonun sımkart ıle baglanıp onun uzaktan kumanda gıbı kullaanabılırmıyz
  kamerasını acıp bır arac surmek veya mınık bır ucak ucurmak gıbı seyler yapılırmı

 • Yavuz Selim Alkan
  13 Mart 2016 at 14:04

  hocam ben bluetooth kontrollü robot yaptım tam istediğim gibi çalıştı kod fakat buna birde ultrasonik sensör ekleyince sadece sensör çalıştı bluetooth üzerinden kontrol edememeye başladım ve arduinodaki tx ledi sürekli yanıyor . bu sorunu çözebilmemin bir yolu varmıdır acaba bi yardımcı olabilirmisiniz

 • yasın karaman
  2 Haziran 2016 at 13:30

  hocam 2 tane uno haberleştirmem lazım rx tx le ama bir türlü yapamadım hep ya kod lar hata veriyor yada gönderdıgim veri karşı tarafta aynı degil

 • hülya aşçıoğlu
  8 Ekim 2016 at 22:59

  hocam merhabalar biz sensörden gelen 0 1 dijital sinyalleri, kablosuz haberleşme yardımıyla bilgisayar ekranında 0 ise kırmızı, 1 ise yeşil renk görmek istiyoruz bunlar için de fazla bir bilgim yok bu proje için nereden nasıl başlamam gerekiyor bana yardımcı olabilir misiniz?
  teşekkürler..

  • 10 Ekim 2016 at 16:01

   öncelikle bluetooth modülü ile ilgili projeleri inceleyin bilgisayar bağlantısı hakkında yayınlanmış bir sürü kaynak mevcut.

YORUM YAP