Teknoloji
OKUDUĞUNUZ KONU
STEM Nedir?
0

STEM Nedir?

Yazar : Emre ARAR17 Şubat 2016

STEM Nedir ? Bu aralar sıkça duyduğumuz kavramlardan biri Maker diğeri ise STEM. Bu yazıda STEM kavramını açıklayacağım.Dünya eğitim gündemini incelediğinizde bütün dünyada üzerinde en çok durulan kavramlardan birisinin STEM olduğu görülmektedir.

STEM’i açarsak ; Science-Fen, Technology-Teknoloji, Engineering-Mühendislik ve Mathematics-Matematik alanlarının baş harflerinden oluşmakta ve bu alanların birbirine entegre edilmesi anlamına gelmektedir.

STEM küçük yaşlarda sahip olduğumuz “üretkenliği” ortaya çıkarmaktadır. Problem ve proje odaklı çalışan, çocuklardaki “merak” duygusundan yola çıkarak çözümler bulmaya odaklanan, muğlak bir problem veya ihtiyacın giderilmesini sağlayan,kavramları ileri taşıyan sistemdir. Üretkenlik 10-11 yaşlarına kadar maksimum seviyededir. Sonrasında gelişmediği takdirde ne yazık ki bu özellik giderek azalmaktadır.

Maker hareketi ise teknoloji ile “kendin yap” kültürünün birleşmesinden oluşan, dünyada hızla yayılan bir akımdır. Öğrencilere, eğitimi tüketen kişiler olmaktansa üreten kişiler olmaya davet eden, eğitimde dönüşümü sağlayan bir harekettir. Öğrencilerin üretkenliği teşvik edilirse, kendi kendilerini yönlendirebilen ve bağımsız öğrenen kişiler olabilirler. Maker Hareketi öncülerinden Dale Dougherty’nin tanımına göre,

STEM-Logo1

“Maker ruhunun” temelinde rekabet yerine paylaşım, para yerine yetenek, yoğun ezber, bilgi yerine deneyim vardır.”

Elbette ki Maker hareketi sadece çocuklar için değil üreten herkes için vardır.

STEM kavramına tekrar dönecek olursak, mevcut eğitim yaklaşımı; fen, matematik ve teknoloji içeriklerini öğrencilere birbirinden kopuk olarak vermektedir.  Buna bir anlamda “Geleneksel STEM” de denilebilir. Fizik, kimya, biyoloji (science) ve matematik (math) gibi temel bilimlerin ortaya koyduğu kuramsal bilgileri alıp, teknoloji (technology) ve mühendisliğin (engineering) pratiği ile harmanlayarak yapması gerekmektedir.

STEM Çalışmalarına Kim Öncülük Ediyor?
stemcocuklab
Maker hareketinin gelişmesi ve desteklenmesi için şu an birçok web sitesi ve atölye çalışmaları yapılmaktadır. STEM çalışmaları ise İstanbul’da STEM Çocuk atölyesinde yapılmaktadır. Bu atölye misafirlerine temel elektronik ve robotik çalışmaları yapma, serbest proje üretimi, 3D yazıcılarla çalışma imkanı sunmaktadır. Yalnızca çocuklara yönelik değil atölyede her seviye ve yaş grubuna uygun çalışma ortamı bulunmaktadır.
Web sitesi: www.stemcocuk.com
SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
73%
İlginç
20%
Eh İşte
5%
Anlamadım
3%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Emre ARAR
Emre ARAR
Elektronikle 2006 yılında lisede tanıştım. 2012 yılında İstanbul Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon bölümünden mezun oldum ve ardından İstanbul Üniversitesi Endüstri Mühendisliğini bitirdim. Özel eğitim kurumlarında Robotik&Elektronik eğitmenliği yapıyorum. Aynı zamanda İstanbul'da özel bir firmada robotik&elektronik alanlarında donanım ve yazılım geliştirici pozisyonunda çalışmaktayım.
YORUMLAR

YORUM YAP