Elektronik
OKUDUĞUNUZ KONU
Piezoelektrik İle Yürürken Elektrik Üret
60

Piezoelektrik İle Yürürken Elektrik Üret

Yazar : Murat Duran13 Aralık 2015

Piezoelektrik basınç oluşturulduğunda elektrik üreten yarı iletken bir malzemedir.Son yıllarda yarı iletken teknolojisi ile birçok icat yapıldı piezoelektrik malzemeside bunlardan birisidir.Burada basıncın devamlı değişken olması gerekmektedir.Yani sadece basılı tuttuğunuzda bir kerelik enerji üretimi olur bunu sürekli hale getirmek için devamlı basıp çekmeniz gerekiyor.

Böyle bir malzemeyi kullanacak en iyi yer ayakkabınız gibi görünüyor.Kuracağınız ufak bir devre ile günlük koşunuzu yaparken aynı zamanda cep telefonunuzu şarj edebilirsiniz.Bu proje dağcılarve askerler için kullanılabilir.Elektrik olmayan yerlerde telefonunuzu şarj etmek için idealdir.

Projemiz için gerekli malzemeler

 • Piezo Element x3
 • PowerBank
 • 1N4007 Diyot x4
 • 5 volt DC-DC Çevirici

Öncelikle kullanacağımız ayakkabımızın tabanına uygun plastik kesiyoruz.Aşağıdaki resimlerdeki gibi, tabanda 3 adet piezo element kullanacağız.

Plastik yüzeyinde elementleri yerleştirmek için 3 adet delik açıyoruz.Delik boyları piezo elementten biraz küçük olmalı.

Elementlerimizi yerleştiriyoruz ve tam oturup oturmadığını kontrol ediyoruz.Ardından sabitlemek için yapıştırıcı kullanacağız.Bali tarzı bir yapıştırıcı sürebilirsiniz.

Elementleri yapıştırdıktan sonra devreimizi resimdeki gibi kuruyoruz.Element üzerinde 2 adet tabaka vardır bu tabakaları resimlerdeki gibi üçgen bağlantı ile birbirine lehimliyoruz.

dogrultma9

Daha sonra üretilen elektrik AC olacağı için köprü diyot yöntemi ile doğru akıma çeviriyoruz.Daha sonra piezo elementler üzerine küçük köpük parçaları koyup yapıştırıyoruz.

Diğer aşamada ürettiğimiz elektriği depolamamız lazım bunun için powerbank kullanacağız.Powerbankı şarj etmek için DC-DC yükseltici bağlayacağız.

Son olarak devremizi ayakkabıya eklememiz gerekiyor.Güzel bir görünüm için ayakkabının keçesinin altına eklemeniz gerekli.Yapılan testlerde ,

 • El ile basıldığında : 5.03 volt (2mA)
 • Yürürken : 18.53 volt (5mA)
 • Koşarken : 27.89 volt (11mA)
SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
70%
İlginç
10%
Eh İşte
4%
Anlamadım
7%
Kötü
1%
Berbat
6%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Murat Duran
Açık kaynak donanım ve yazılım geliştiricisiyim , mekanik ve robotik sistemler üzerinde çalışmalar yapmaktayım.Ayrıca bir start-up firması olan Proje Hocam 'ın kurucuyum.
60 YORUMLAR
1 2
 • Fatma ışık
  16 Kasım 2017 at 17:27

  Çok güzel bir açıklama olmuş teşekkür ederiz. Ben okul projesi için düşünüyorum. okul kapısı giriş çıkışlara ve kantin önü gibi yerlere yapılması için küçük bir model istiyorum. Ne kullanmamı önerirsiniz? Bana fikir verirseniz sevinirim.

 • Yiğit Toplutepe
  20 Aralık 2017 at 18:39

  Hocam çok iyi bi proje ama keşke plakanın arkasını da görebilseydik

 • Hasan
  26 Aralık 2017 at 18:44

  Merhaba ben bu projeyi tamamlamak üzereyim ama bi eksiğim var. 5v dc-dc düşürücü aldım ve bide 4adet seri bağlı 1000mAh pili 4,8V olacak şekilde aldım pili convertıra taktım ama piezo diskş nereye bağlıyacamı bulamadım usb nin ucunda +5V ve gnd yazıuor acaba oraya mı bağlıyacam? Pile bağlamaya çalıştığım zaman dumanlar çıkıyor yardımcı olursanız sevinirim ( piezodiskleri köprü diyot yöntemiyle sizin gibi yaptım multi metreden de baktım çalışıyor yani)

 • Serhat tan
  27 Aralık 2017 at 14:26

  Böyle proje mi olur bu siteye güvenip iş yapmayan proje yaptık gösterilen değerlerin hiç biri gözükmedi sırf zaman kaybı

  • Murat Duran
   29 Aralık 2017 at 12:17

   Projeyi doğru şekilde yaptığınızdan eminmisiniz ? test edilmiş bir projedir. voltaj değerlerinin hepsi doğrudur

   • Eyüp ULUTAŞ
    20 Şubat 2018 at 10:31

    Sayın hocam şunu merak ediyorum piezo disklerden bu kadar küçük akım değeri elde etmenize rağmen powerbank ı depolayabildiniz mi ?

 • Samet YÜKSEL
  18 Şubat 2018 at 03:40

  Murat bey merhaba piezo malzeme olan PVDF ile çalışmalarınız oldu mu? Bana bir metrekarede belli basınçta üretilen elektrik miktarı gerekli. Yardımcı olabilir misiniz?

YORUM YAP