Tasarım
OKUDUĞUNUZ KONU
Pet Şişeden Pervaneli Araba Yapımı
4

Pet Şişeden Pervaneli Araba Yapımı

Yazar : Murat Duran9 Aralık 2015

Pet şişeden pervaneli araba nasıl yapılır bunu projemizde adım adım göreceğiz.Geri dönüşüm projeleri olarak adlandırdığımız bu proje serilerinde sizlere evlerinizde bulunan artık malzemeleri değerlendirebileceğiniz ürünler ortaya çıkarmaya çalışacağız.Projemiz ilköğretim seviyesindedir.Basit bir projedir aşağıdaki yapım aşamalarını takip ederek kolaylıkla yapabilirsiniz.

Projemizde kullandığımız temel malzemeler her evde bulunabilen türdedir.Tek sahip olmanız gereken fazladan tek malzeme silikon tabancasıdır.

Malzemeler

  • Plastik pet şişe
  • 4 tane plastik kapak (tekerlek için)
  • 2 tane ince tahta çubuk
  • 2 tane kalın pipet
  • Dc motor + 9 volt pil

Öncelikle 4 adet tekerleğin orta noktalarında ufak bir delik açın takacağımız tahta çubukları daha sağlam bağlamak için.Daha sonra resimde yeşil görünen pipetleri (sizde farklı renk olabilir) göz kararı kesin.Silikon ile pet şişenin üzerine yapıştırın.

Daha sonra arabanın üzerine tekerlekleri yerleştirmeniz gerekiyor, arabanın yürüyen kısmını tamamladıktan sonra elektronik kısmına geçiyoruz.u aşamada dc motorumuz için plastik şişenin kapak kısmından pervane kesiyoruz.Sonra dc motorun başına silikonluyoruz.Motorumuzu 9 volt pile bağladığımızda hareket etmeye başlayacaktır.

Projemiz tamamlanmıştır.İsterseniz 9 volt luk pil yerine güneş paneli ekleyerek daha çevreci bir araba yapabilirsiniz.Bunun 5.5 volt luk 6.5×6.5 cm lik güneş panelleri satılmakta temin edip direk bağlayarak kullanabilirsiniz.Güneş panelinin 2 tane çıkışı var + ve – diye dc motora bağlantısı fark etmiyor.

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
56%
İlginç
10%
Eh İşte
8%
Anlamadım
6%
Kötü
3%
Berbat
17%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Uzun zamandır internetle uğraşıyorum bu internet bilgimi gerçek mesleğimle bütünleştirip yararlı olacağını düşündüğüm Proje Hocam sitesini hayata geçirdim.Hep kendimi geliştirmeyi seven bir yapıya sahip oldum bir şeyi ezberlemektense o şeyi anlamayı tercih ediyorum.Mekanik ve elektronik hep ilgimi çekti bu internet sitesindede bu konularla ve diğer konularla ilgili projeler paylaşıyorum.Şu an Atatürk Üniversitesinde Makine Mühendisliği öğrencisiyim.
4 YORUMLAR

YORUM YAP