Rasgele Yazı Hemen Üye Ol
Paylaşım Ekibimizde olmak istermisiniz ? >>

Otomobil Yangınları Sona Erecek

1081 kez okunmuş
4-10-2012, 12:40
Otomobil Yangınları Sona Erecek
Sakaryalı bir mucit otomobillerde çıkan yangını otomatik olarak söndüren bir sistem geliştirdi. Isıya ve dumana duyarlı sistem araçta çıkan yangını algılıyor ve anında su püskürtüyor.Sakarya Karasu ilçesinde yaşayan Suat Albayrak isimli mucit, otomobillerde çıkan yangını kendi kendine söndüren bir sistem geliştirdiğini söyledi.Yollarda yanan araçları gördükten sonra bu konuya kafa yorduğunu, yangın anında aracın kendi kendini söndürmesi için birkaç yıldan beri bir sistem üzerinde çalıştığını ifade etti.

Geliştirdiği sistemi kendi yaptığı maket araç üzerinde denediğini ve sistemin başarıyla çalıştığını kaydeden Albayrak şu bilgileri verdi: “Arıcın motor ve iç kısmına dumana ve ısıya karşı duyarlı sensörler yerleştirdim. Duman ve alevi algılayan bu sistem araç içine ve motor kısmına yerleştirilen düzeneklerden su fışkırtıyor. Ayrıca sistem köpük fışkırtmaya da uygun. Bu şekilde araçta çıkan yangın büyümeden söndürülüyor. Can ve mal kaybının önüne geçilmiş oluyor. Sistem otomobillere ve otobüslere uygulanabilir düşüncesindeyim. Sistemin patentini almak istiyorum.” diye konuştu.

Ciddi anlamda çok büyük bir ihtiyaç olan bu sistem bir nevi hava yastığı bigi bütün arabalara entegre edilebilirse yangun tüpü derdindende kurtulucaktır insanlar çünkü görüyoruzki.Araçlarda bulunan yangın tüpleri yetersiz kalıyor.Bazen oluyorki bitmiş veya bozuk yangın tüplerini araçlarımızda taşıyoruz.Buda bir yangın sırasında büyük bir sorun haline gelmektedir.

Bu sistemi dahada geliştirip otomobillerde kusursuz çalışcak noktaya getirdiğimizde tahmin ediyorumki binlerde araç bu şekilde yanmayacaktır.Daha önemlisi maddi kayıpların yanı sıra can kayıplarına varan yanğınlı kazalarda önlenecektir.


Yorum Ekle
Ad-Soyad:
E-Posta:
Yorum:
Güvenlik: Güvenlik Kodu (CAPCHA)
Kodu Güncelle
Kodu Girin:

Sponsor Alanı

Anket

En Beğendiğiniz Proje Türü Nedir ?

Elektronik Projeler
Robot Projeleri
Makine Projeleri
Çevre Projeleri
Bilgisayar Projeleri