Rasgele Yazı Hemen Üye Ol
Paylaşım Ekibimizde olmak istermisiniz ? >>
Kimyasal Işın Çubuğu Yapımı

Kimyasal Işın Çubuğu Yapımı

Bu projemizde kırınca ışık yayan çubuklara benzer bir şey yapacağız.Bildiğiniz gibi av marketlerinde satılan kırılınca ışık yayn çubuklarlar var bu çubukların nasıl yapıldığını içinde neler olduğunu hepimiz merak etmişizdir.Bizde bu projemizde bu çubuklardan yapacağız.Projeyi yapmak için resimlerden ve anlatımlardan yararlanabilirsiniz.
Basit Kimyasal Pil Yapımı

Basit Kimyasal Pil Yapımı

Bu projemizde bozuk paralardan kimyasal pil yapacağız.Herkezin bildiği ve kullandığı kalem piller var.Bu pillerin nasıl yapıldığını hiç düşündünüzmü ? Bu projemizde bu pillere benzer bir pil yapacağız.Pillerde çinko madeni vardır bizde çinko için madeni para kullanacağız.Projeyi yapmak için aşağıdaki resimlerden ve anlatımlardan yararlanabilirsiniz.
Evde Basitçe BiyoDizel Üretimi

Evde Basitçe BiyoDizel Üretimi

Bir varili alıyorsunuz, sülocuda altına bir sülo yaptırın, varilin altını kesip, bu süloyu varilin altına kaynatıyorsunuz.Birde 0,35 KW bir motor alarak karıştırıcı yaptırıyorsunuz devrin düşük olması lazım yada en uca bir karıştırıcı yaptırın, komple bütün mile karıştırıcı yaparsanız problem olabilir. sadece uca karıştırıcı yaptığınızda 900 devir bir karıştırıcı ile yapabilirsiniz.Varilin yan çeperine karşılıklı olarak birer boy köşebent kaynak yaptırmanız sizin için daha iyi bir karışım sağlayacaktır.
Neon Gece Lambası Yapımı

Neon Gece Lambası Yapımı

Yarım bardak kaynar suyun içine fosforlu kalemin mürekkebi barındıran lifli parçayı atıp bir çubukla hafifçe bastırarak mürekkebin suya karışmasını sağlıyoruz.Birkaç dakida sonra forfos tamamen su ile karışacaktır.Şimdi forforlu sıvımızı hava kalmayacak şekilde enjektör yardımıyla hortuma dolduruyoruz.Sıvı diğer uçtan akmadan o uca bir led takarak kapatıyoruz.Enjektörü taktığımız uçtan çıkarıp oraya da bir led takıyoruz. Bu ledleri paralel bağlayıp bir de seri direnç bağlıyoruz.
Kola ve Nane Şekerinin Birleşmesi

Kola ve Nane Şekerinin Birleşmesi

Arjantin'de bir çocuğuun mentos yemesi ve ardından kola içmesi, midesindeki asitin artıp, midenin şişmesi sonucu çocuğu öldürmüştür.Bunu üzerine yetkililer bir araştırma yapmıştır ve araştırma sonucunda kola içine konulan mentos kola daki asit salgılarının mucizevi boyutta artmasına neden oluyor.Bu nedenlede kap içerisinde müthiş bir basınç oluyor bunu kola şişesi içerisinde denerseniz eğer basınçtan dolayı kolada patlama meydana gelecektir.
Plastik Şişeden Güneş Lambası Yapımı

Plastik Şişeden Güneş Lambası Yapımı

Gündüzleri karanlık olan kapalı alanları aydınlatmak için su ve çamaşır suyu karışımı ile yaklaşık 10 ay kullanabileceğiniz 55-60 Watt arası ışık veren bir güneş ampülü yapmak istermisiniz. Oldukça kuvvetli bir ışık sağlayan plastik şişeler güneş enerjisini en ekonomik şekilde kullanılarak tasarlanmış.Massachusetts Institute of Technology (MIT) öğrencileri tarafından geliştirilen bu buluş için sadece su,çamaşır suyu ve plastik şişeler yeterli olacaktır. Projenin yapım aşamalarını resimli ve açıklamalı olarak yazının devamında okuyabilirsiniz.
Tuzlu Su ile (Hava Pili) Yapımı

Tuzlu Su ile (Hava Pili) Yapımı

Deneyi yapmak için her bir bardağa 10gr kadar (1 tatlı kaşığı tepeleme) tuz koyup iyice eritin.İçine bakır ve çinko elektrotları şekilde görüldüğü gibi tuzlu suya daldırdığımızda pilimiz bitmiş sayılır. Bağlantıları yapmak için en kolay yol krokodil kablolar kullanmak. LED ışığını görmek aydınlık ortamda zor olabilir ortamı biraz karartmak sınıf ortamında daha iyi olur. Bu arada Elektrotların birbirine dokunup kısa devre etmesin. Aksi halde yeterli voltaj üretip ışık elde edemezsiniz.
Limondan Elektrik Üretimi

Limondan Elektrik Üretimi

Yapım aşamamız; Bir asidik çözeltideki bateriler iki farklı metalden oluşur.Bu metaller için bir limon çözeltisindeki en uygun olanı bakır ve çinkodur.Limonun içerdiği sitrik asit,bizim için gerekli olan asidik çözeltinin oluşmasını sağlar.Deney için seçilecek limonun iri,taze ve sulu olması pilimizin daha iyi çalışmasını sağlayacaktır.Çinkodan yapılmış piller çinko ihtiyacımızı,bakırdan yapılmış para veya herhangi bir metal bakır ihtiyacımızı rahatça karşılayabilir.Limonun bir tarafına bakır metal parayı ve diğer tarafına çinko çiviyi yerleştirelim.Bakır paranın ve çinko çivinin temasının olmamasına dikkat etmeliyiz.
Önceki 1 2 Sonraki

Sponsor Alanı

Anket

En Beğendiğiniz Proje Türü Nedir ?

Elektronik Projeler
Robot Projeleri
Makine Projeleri
Çevre Projeleri
Bilgisayar Projeleri