Arduino
OKUDUĞUNUZ KONU
HZ-1050 125 kHz RFID Okuyucu Kullanımı
4

HZ-1050 125 kHz RFID Okuyucu Kullanımı

Yazar : Murat Duran23 Temmuz 2017

RFID ile ilgili projeler serimizimizin ilk konusu olan bu yazımızda HZ-1050 modeli bir RFID okuyucu modülün kullanımından bahsetmeye çalışacağız.Bu modül piyasada bulunan en uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli tek modül diyebiliriz.Çekim mesafesi yaklaşık 5cm dir.Ayrıca modül ve alıcı bobin ayrı ayrı parçalardan oluştuğundan dar alanlarda kullanımı kolaylaştırır.

RFID nedir diye soranlar için basitçe bir tanım yapmakta fayda var. “Radio Frequency Identification ” in kısaltmasıdır.Açılımı ise Radyo Frekanslı Tanımla diye adlandırabiliriz.Bizim bildiğimiz adıyla kartlı geçiş sistemidir.Pasif haldeki RFID etiketleri veya kartları okuyan bir sistem olarak bilmeniz şuan için yeterlidir.

Malzemeler

Bu projemizde HZ-1050 modülü ile kartları nasıl okuyabiliriz bununla ilgili örnek yapacağız.125 KHz frekans aralığında çalışan temel bir RF kartları kendine özgü 32 bit ID’leri eeprom’unda saklar. İnce ve esnek bir yapıya sahiplerdir. Mesela Arduino kullanarak basit bir program yazalım ve RFID okuyucunun Rs232 çıkışını yani Tx çıkışını Arduinonun Rx girişine bağlayarak  kartı okutturalım. Bu sayede Arduinonun okuduğu 32 bit ID leri integer tipine çevirerek serial monitore bastırabiliriz.  Yazdığımız basit program şu;


//Proje Hocam - HZ-1050 RFID Kart Okuma

#include <SoftwareSerial.h>

SoftwareSerial mySerial(A4, A5); // RX, TX
int read_data=0;
unsigned int data;

void setup() {
Serial.begin(19200);
mySerial.begin(19200);
}

void loop() {
if(mySerial.available()>0)
{
{
read_data=0;
data=mySerial.read();

read_data += data;
}
Serial.println(read_data);

}
}

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
100%
İlginç
0%
Eh İşte
0%
Anlamadım
0%
Kötü
0%
Berbat
0%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Uzun zamandır internetle uğraşıyorum bu internet bilgimi gerçek mesleğimle bütünleştirip yararlı olacağını düşündüğüm Proje Hocam sitesini hayata geçirdim.Hep kendimi geliştirmeyi seven bir yapıya sahip oldum bir şeyi ezberlemektense o şeyi anlamayı tercih ediyorum.Mekanik ve elektronik hep ilgimi çekti bu internet sitesindede bu konularla ve diğer konularla ilgili projeler paylaşıyorum.Şu an Atatürk Üniversitesinde Makine Mühendisliği öğrencisiyim.
4 YORUMLAR

YORUM YAP