Tasarım
OKUDUĞUNUZ KONU
Google Sanal Gerçeklik Gözlüğü Yapımı
0

Google Sanal Gerçeklik Gözlüğü Yapımı

Yazar : Murat Duran11 Mayıs 2016

Uzun zamandır paylaşım yapmamıştım , sanal gerçeklik projesini gördüm ve paylaşmak istedim instructables sitesindeki TanyaAkinora kullanıcı isimli hanfendi güzel bir tasarım hazırlamış ve bunu paylaşmış ülkemiz ki kullanıcılarımızdan cardboard için paylaşım talebi gelmişti bunun üzerine paylaşıyorum.

Projenin büyük bir bölümü 3d printer baskısından oluşmakta.Yazının sonundaki linkten dosyayı indirebilir.Baskı alırken %30 doluluk oranı ve üstü şeklinde basarsanız eğer hiçbir sorun yaşamazsınız.Google cardboardlar piyasada yaklaşık 15 tl civarına satılmakta, ama karton olduğu için ben çok beğenmedim bu proje ile daha kaliteli ve şık sanal gerçeklik gözlüğüne sahip olabilirsiniz.Ayrıca istediğiniz renk seçeneğiyle birlikte.İster tek bir ile basın isterseniz kombinasyon yapın.

Gözlük için gerekli mercekleri temin ederken ya cardboard alıp içinden çıkan mercekleri kullanın temin edebilirim derseniz.Mercek çapı 25 mm odaklaması 45 mm.

3d Baskı Dosyalarını İndir

googlecardboard (2)

Parçaların çıktıları aldıktan sonra yukarıdaki videoda montajının nasıl yapılacağı gösterilmiştir.Adımları tek tek takip ederek yaparsanız kolayca montajlayabilirsiniz.

Montajı yaptıktan sonra google cardboard uygulamasını indirmeniz gerekmektedir.Uygulamayı indir .Daha sonra telefonunuzu kutunun ön kısmına yerleştirin ve eğlencenin tadını çıkartın.

Sanal Gerçeklik bilindiğin aksine geçmişi çok eskiye dayanan bir teknolojidir.Nintendo ve Sega tarafından piyasaya sürülen Virtual Boy, üç boyutlu görüntü sağlayabilen ilk taşınabilir oyun konsoludur. İlk bakışta Zodyak botun arkasına takılan ufak bir motoru andıran bu konsol, paralaks (uzaklık açısı) olarak bilinen efekt aracılığıyla derinlik hissiyatı yaratıyor. Kullanıcı, cihazın önünde neopren malzemeden(bir tür lastik malzeme) üretilmiş bir göz merceğinden içeri doğru bakıyor ve cihaz, gözlük camına benzer bir projektör aracılığıyla kullanıcının monokramatik (tek renkli – Burada Kırmızı) bir görüntüyü algılamasına yardımcı oluyor.

Virtual Boy fiyatının pahalı olması, uzun süre kullanımının yorucu olması ve -muhtemelen- kötü pazarlama süreci sebebiyle piyasada tutmadı.

vb-metroidprime

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
70%
İlginç
9%
Eh İşte
9%
Anlamadım
9%
Kötü
0%
Berbat
4%
YAZAR HAKKINDA
Murat Duran
Uzun zamandır internetle uğraşıyorum bu internet bilgimi gerçek mesleğimle bütünleştirip yararlı olacağını düşündüğüm Proje Hocam sitesini hayata geçirdim.Hep kendimi geliştirmeyi seven bir yapıya sahip oldum bir şeyi ezberlemektense o şeyi anlamayı tercih ediyorum.Mekanik ve elektronik hep ilgimi çekti bu internet sitesindede bu konularla ve diğer konularla ilgili projeler paylaşıyorum.Şu an Atatürk Üniversitesinde Makine Mühendisliği öğrencisiyim.
YORUMLAR

YORUM YAP