Paylaşım Ekibimizde olmak istermisiniz ? >>


Klima yapısı ve çalışma prensibi 
Mesaj  #1 
Avatar
Profösyönel Üye

Mesajlar: 568
  • 85
İtibar : 0
Klima cihazı ve ekipmanlarının montajı ve servisleri, elektriksel olaylar ve sistem basıncından dolayı tehlikelidir. Bu nedenle klima cihazı ve ekipmanlarının servis, montaj ve bakımları sadece yetiştirilmiş ve kalifiye personel tarafından yapılmalıdır. Konu hakkında bilgisi olmayan kişilerin sadece ünitelerin ve filtrelerin temizliği gibi basit bakım işlemlerini yapmalarına izin verilmelidir. Diğer bütün işlemler yetiştirilmiş servis personelleri tarafından yapılmalıdır.

Klima yapısı ve çalışma prensibiKlimaların çalışma prensibi

Klimaların çalışma prensibi, genel olarak evlerde kullanılan buzdolaplarına benzer. Teknik ve karmaşık işlemleri bir tarafa bırakacak olursak, soğutma için, klimanın içerdiği özel bir akışkanın buharlaşma ve yoğunlaşma özelliklerinden yararlanılır. Kompresör tarafından sıkışıtrılan özel akışkan (Freon), gaz haline getirilir. Bu süreç içinde ortamdan alınan ısı dışarı atılır. Böylece soğutma işlemi gerçekleşmiş olur.
Genel olarak araçlarada klima; manuel ve otomatik olarak iki tip kullanılmaktadır. Üçüncü bir tip; yarı otomatik olarakta klima üretimi yapılmaktadır. Aralarındaki fark, ……..
Kaloriferli bir aracın klimalı araca dönüştürülmesi günümüzde bile pek sağlıklı bir uygulama olarak gözükmemektedir. Klima ve kaloriferin yapı olarak birbirinden farkları bir hayli fazladır. Kaloriferde kullanılan ekipmanların üzerine ek olarak klimada soğutma işlemini sağlayan gazın (Freon), kapalı bir sistem içerisinde dolaştırılması gerekmektedir. Bu dolaşımı sağlayan cihaz kompresör; bununla birlikte sisteme; kondanser, evaparatör, gaz tankı, gaz boruları, nem tutucu filtre, valf presostat v.s. gibi parçalar ilave olarak gelir. Bu parçaların araç kokpiti içerisindeki yerleşim farklılığı; araç motor bloğu içindeki yerleşim farklılığı vede araç elektrik tesisatının farklılığı; klimalı tipe dönüştürülmesine pek olanak sağlamaz. Klimanın araca sonradan takılmasına müsaade edecek tesisatının araç üzerinde hazır bulundurulması; araç üreticilerinin yetkisi ve sorumluluğundadır.
23 Kasım 2013 00:51
Okul : Atatürk Üniversitesi | Bölüm : -- |
 

Bilgi 

Ziyaretçi Grubundaki Kullanıcılarımız Bu Forumdaki Konulara Cevap Yazamazlar.


1 Kişi Bu Konuyu Okuyor (Ziyaretçiler: 1)

Üyeler: 0