POPÜLER
HİT KONULAR
SIRALAMA
ROBOTİK
 
DEVAMINI OKU
5890
 
DEVAMINI OKU
8606
 
DEVAMINI OKU
11877

 
DEVAMINI OKU
20617
 
DEVAMINI OKU
9057
 
DEVAMINI OKU
10065

 
DEVAMINI OKU
15656
 
DEVAMINI OKU
7500
Arşivler
En Son
 
DEVAMINI OKU
21 Şubat 2017

3D Yazıcıdan Robot Kol Yapımı

Merhaba Arkadaşlar bu yazımda sizlere en ucuza mal edebileceğimiz kendi imkanlarımız yada en ucuz getirebileceğimiz 3 eksenli bir robot kol yapımı ve programlanması hakkında ufak bilgiler vereceğim.

Robot kolumuz 3D yazıcıdan çıkartmış bulunuyoruz toplam baskı saati 22 saat civarında 200 mikronda yazdırdığımız da 100-250 gram filament harcamış bulunuyoruz robot kolumuza robot programlama ve robot mantığını öğrenmek için Güzel Ve Hoş Bir Robot kol

#gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width: 50%; } #gallery-1 img { border: 2px solid #cfcfcf; } #gallery-1 [...]
18788
 
DEVAMINI OKU
29 Aralık 2016

Arduino Android Kontrollü Örümcek Robot Yapımı

Herkese merhaba. Uzun bir aradan sonra yazmaya devam ediyorum. Bu yazımda sizlere yapmış olduğum örümcek robottan bahsedeceğim. Hep yapmak istediğim projelerden biriydi ama motorlar maliyetli olduğu için bir türlü yapamıyordum. Şimdi yapma imkanı buldum ve sizlerle paylaşmak istedim.

İşe öncelikle malzemeleri temin etmekle başladım. Resimde görüldüğü gibi örümcek robot 4 bacaklı ve her bacakta 3 adet servo sg90 bulunmakta.Asıl maliyeti bu motorlar oluşturmaktadır onun haricinde o kadar pahalı bir malzeme yoktur. Ben motorları Çin’den sipariş vermiştim.

Malzemeler:

12 Adet sg90 servo motor Arduino Uno Arduino protoshield HC-05 veya HC-06 bluetooth modülü 3D [...]
66867
 
DEVAMINI OKU
13 Ekim 2015

Arduino Joystick İle Servo Motor Kontrolü

Joystick İle servo motor kontrol robotlarda en çok kullanılan uygulamalardan bir tanesi hem kullanım kolaylığı hemde ucuz olması tercih sebebidir.Daha yeni dijital kontrol sistemlerine göre mekanik hassasiyeti olduğundan kullanımda ergonomi ön plandadır.Bu projemizde de 2 tane servo motorun bir Joystick ile kontrolü nasıl olur bundan bahsedeceğiz.

Bu uygulama ile isterseniz bir robot kol projesi yapabilirsiniz.İki tane joystick ile toplamda 6 tane servo motor kontrol edebilirsiniz.Robot kol projesinde de 5 tane servo motor bulunmakta kolaylıkla kontrol sağlayabilirsiniz.Aşağıdaki kodu düzenleyip robot kola uyarlayabilirsiniz.

Malzemeler

Arduino UNO 9g Servo [...]
23609
 
DEVAMINI OKU
4 Ağustos 2015

Güneş Enerjili RC Model Uçak

Güneş enerjili uçaklar son yıllarda popüler olmaya başladı nedeni ise lipo pillerin uzun süre uçuş yapamaması güneş enerjili uçaklar ise lipo bataryalı uçaklara göre çok daha uzun süre havada kalabiliyor.Bu projemizde ise sıfırdan her şeyini yapabileceğiniz bir güneş enerjili uçak sahibi olacaksınız.

Projemizin maliye gerçekten fazla eğer ki tek başınıza yapacaksanız bu size biraz pahalıya mal olabilir.Bir ekip ile yapmak hem eğlenceli hemde daha ekonomik olabilir.

Projenin Dosyalarını İndir

Projemizde Kullanacağımız Malzemeler

1-Ahşap malzeme (ince kesilmiş ,dayanıklı ve hafif olması gerekmektedir) 2- Güneş enerjisi panelleri 3- Tutkal ve benzeri ahşap [...]

10279
 
DEVAMINI OKU
30 Temmuz 2015

Arduino Tuş Takımı (KeyPad) Kullanımı

Bu projemizde keypad kullanımını göreceğiz.Keypad türkçede klavye demektir.Daha doğrusu tuş takımıdır.4×3 lük bir kaypadin arduino ile bağlantısı nasıl yapılmakta bundan bahsedeceğiz.Projemizde keypad in hazır kütüphanesini kullanacağız bu bizim işimizi çok kolaylaştıracak 20 – 30 satır kod ile istediğimizi yapabileceğiz.Öncelikle bilgiysarınıza Keypad.h kütüphanesini indirip , arduino programının bulunduğu klasörde libraries dosyasının içerisine atmanız gerekmektedir.

Projemizde Kullanacağımız Malzemeler

1- Arduino UNO

2- Keypad (Tuş Takımı)

3- Jumper kablo

Bu projede yaptığımız işlemleri görebilmemiz için A0 (Analog sıfır pini) [...]

9248
 
DEVAMINI OKU
27 Haziran 2015

Flex Sensörle Kontrol Edilen Işık Algılayan Çiçek Robot Yapımı

Bu projemizde çiçek tasarımlı robotumuzu flex sensörlerle kontrol edeceğiz.

Flex sensörler kullanımı kolay ve hassasiyetleri iyi olma açısından birçok uygulamalarda rahatlıkla kullanılmaktadırlar.Sensör bükülmeye karşı direnç göstererek çeşitli datalara alabiliriz.Bu projemizde sensörümüzü eldivene dikerek parmağımızın hareketlerinden robotumuzu kontrol edeceğiz.Haydi başlayalım.

Malzemeler:

Arduino 5 Adet mikro servo motor 2 Adet standart servo motor 5 Adet rulman 5 Adet flex sensör Ldr sensör Buton Pil

Arduino kodunu buradan indirebilirsiniz.

Mekaniği için 3d printer modellerini aşağıdan indirebilirsiniz.

bolt.STL   bolt_cap.STL  [...]

867
Proje Hocam Market
Robot Malzemeleri
Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Uzman’a Sor
Uzman'a Sor
Sosyal Platform
Sosyal Platform
ARDUİNO