POPÜLER
HİT KONULAR
SIRALAMA
ROBOTİK
 
DEVAMINI OKU
4024
 
DEVAMINI OKU
9057
 
DEVAMINI OKU
17346

 
DEVAMINI OKU
6088
 
DEVAMINI OKU
6895
 
DEVAMINI OKU
11832

 
DEVAMINI OKU
5488
 
DEVAMINI OKU
17126
Arşivler
En Son
 
DEVAMINI OKU
30 Ekim 2016

Arduino İle Batarya Seviye Testi

Bu projemizde şarjlı pillerin ne kadar yüksek verimli olup olmadığını ölçmek için bir devre oluşturacağız. Yurtdışından satın aldığınız şarjlı piller genellikle sahte çıkmaktadır.2000 mAh diye satın aldığımız bir şarjlı pilin içerisinden bildiğimiz çinko karbon pil çıktı.Dış kısmına kaplama yapmışlar.

Bu proje ile pillerinizi gerçekte ne kadarlık kapasiteye sahip olup olmadığı ölçebileceksiniz.Normal ölçü aletleri ile pillerinizin gerilimini kolayca ölçebilmektesiniz.Ancak akım değerini ölçmek biraz zahmetli bir iş.Bu devreyi kurduktan sonra bu zahmehmetten tamamen kurtulacaksınız.

Malzemelerimiz

Arduino Nano 0.96″ OLED Ekran MOSFET – IRLZ44 4 tane 10K [...]
8479
 
DEVAMINI OKU
14 Nisan 2016

Arduino ile Çalışırken “Yapılmaması Gereken 4 Hareket”

İster Arduino ile çalışmak isteyen, henüz çalışmaya başlamış olan veya çoktan kilit taşını açarak bu devre kartlarının ustası konumuna gelmiş biri olun.

İnternette okuyacağınız binlerce şema ve yazıların hiçbirinde bulamayacağınız temel ama hayat kurtarıcı 4 bilgiyi sizinle paylaşmak istedim. Şaka değil, cidden hayat kurtarıcı. Yazıyı okumaya devam ettikçe nedenini anlayacaksınız.

Elektrik “Şakaya Gelmez”

Her ne kadar elinizde bulunan Ardunio UNO, Mega ve türevi devreler sade haliyle fazla elektrik tüketimi yapmasa da Arduino ile bilgisayarınızın iletişimini sağlamak için taktığınız USB kablo, Arduino’ nun devasa boyutlarını çalıştırmaya yetecek güce ve iletkenliğe [...]

22326
 
DEVAMINI OKU
5 Temmuz 2015

9V Pil İle Şarj Edilebilen Cep Telefonu Şarj Cihazı Yapımı

Bu projemizde 9v pil ile telefonumuzu nasıl şarj edeceğimizi anlatacağız.

Malzemeler:

9v Pil Usb port 7805 voltaj regülatörü Led 3 Adet 220 ohm direnç Kablo

Şarjımız bittiğinde şarj edecek ortam olmadığında hemen marketten pilimizi alarak anında şarj edebiliriz. Aşağıdaki  devre şemasına bakarak bağlantılarımızı yapalım.9 volt pil kullandığımız için şarj girişi 5 volta indirmemiz gerekiyordu.Bunun için de 7805 voltaj regülatörü  kullandık.Regülatörün birinci bacağını pilin artı ucuna, ikinci bacağını pilin eksi ucuna bağlayarak üçüncü bacaktan 5 volt çıkış almamız sağlanıyor.

Şimdi regülatörümüzle usb port bağlantılarımızı yapalım.Usb portumuzda dört adet giriş [...]

3933
 
DEVAMINI OKU
27 Haziran 2015

Su Geçirmez Pil Yapımı

Pil bildiğiniz gibi elektriknik cihazlarımızın enerji kaynağıdır.Su ile temas ettiğinde ise enerjisi boşalır.Eğer yapacağınız işte pillerin su ile temas etmesi gerekiyorsa bu proje tam size göre.Yaptığımız projede pillerin metal kısımlarına plastik kaplıyoruz bu sayede pillerimiz sudan zarar görmüyorlar.Evinizde bulunan malzemelerle bunu yapabilirsiniz.Projeyi tamamlamak için aşağıdaki talimatlardan ve resimlerden faydalanınız.

Malzemeler

1- Kalem pil veya piller 2- Kağıt lastikği 3- Kablo 4- Silikon yapıştırıcı 5- Metal pul

#gallery-3 { margin: auto; } #gallery-3 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: [...]
969
 
DEVAMINI OKU
26 Haziran 2015

Arduino ile voltmetre yapımı

Arduino ile pilimizin voltunu kolayca ölçebileceğimiz uygulamamızdan bahsedeceğim.

5V referans olarak giriş gerilimini kullanarak, tek 5V / 1024 = 4.88 mV bir hassasiyetle herhangi bir 0-5V gerilim analog giriş okuyabilirsiniz. Aslında Arduino voltaj referansı farklı bir giriş alabilir.

Malzemeler:

Arduino  ( modeli farketmez) lipo pil direnç

Pilimizin artı ucuna direnç bağlayarak analog 0  pinine takın pilin eksi ucuna da direnç bağlayarak gnd ye takın.

Arduino kod:

float refVcc = 5.0; // the setup routine runs once when you press reset: void setup() { // initialize serial communication at 9600 bits per second: Serial.begin(9600); } // [...]
1390
 
DEVAMINI OKU
25 Haziran 2015

Basit Elektromıknatıs Yapımı

Elektromıknatıs, elektrik akımı kullanılarak demirden elde edilen mıknatıstır. Elekro mıknatısın her iki ucu da manyetik maddeleri çeker. Elektromıknatısın kutupları sağ el kuralına göre bulunabilir. Bu kural, tel bobine alttan sarılıyorsa sağ elimizi bobini alttan kavrayarak tutarız. Sağ elimizin baş parmağı elektromıknatısın ‘N’ kutbunu gösterir. Pil, ters çevrilirse elektromıknatısın her iki ucu da aynı şekilde çekme özelliği gösterir ama kutupları yer değiştirir. Ancak elektromıknatıslarda her zaman pil söz konusu değildir.

#gallery-5 { margin: auto; } #gallery-5 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: [...]
19372
Proje Hocam Market
Robot Malzemeleri
Uzman’a Sor
Uzman'a Sor
Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Tübitak 4006 Bilim Fuarı
Sosyal Platform
Sosyal Platform
ARDUİNO