Rasgele Yazı Hemen Üye Ol
Paylaşım Ekibimizde olmak istermisiniz ? >>

Evde Biyodizel Üretimi

3029 kez okunmuş
30-11-2012, 10:40
Evde Biyodizel Üretimi
Evde biodizel üretimi adlı bir seminer vardı. Doç. Dr. M. Akif Ceviz hocamız bizi evde biyodizel üretimi yapmak için bilgilendirdi.Yaklaşık 1 saat süren seminerde basit anlamda biyodizel nasıl üretilir nelere dikkat ediler bunlara değinildi.Uzun yıllar biyodizel konusunda çalışmalar yürütmüş olan hocamızın verdiği ufak tüyolarla net bir çekilde üretim nasıl yapılır anladık.

Biyodizel, organik yağların baz ve alkolle karıştırılarak dizel yakıta çevirilmesi sonucu elde edilen ürün.Kolza (kanola), ayçiçek, soya, aspir gibi yağlı tohum bitkilerinden elde edilen yağların veya hayvansal yağların bir katalizör eşliğinde kısa zincirli bir alkol ile (metanol veya etanol ) reaksiyonu sonucunda açığa çıkan ve yakıt olarak kullanılan bir üründür. Evsel kızartma yağları ve hayvansal yağlar da biyodizel hammaddesi olarak kullanılabilir. Hatta donmuş yağ ve balık yağı gibi hayvansal yağlar da biyodizel yakıt yapımında kullanılabilir.

Biyodizel gliserinin yağ veya bitkisel yağdan ayrıldığı transesterleşme adı verilen bir kimyasal süreçle elde edilir. Bu işlem sonucunda geriye iki ürün kalır metil esterler (biyodizelin kimyasal adı) ve gliserin (genellikle sabun ve diğer ürünlerde kullanılmak üzere satılan değerli bir yan ürün).

Biyodizel orta uzunlukta C16-C18 yağ asidi zincirlerini içeren metil veya etil ester tipi bir yakıttır.Biodizel verim olarak mazota yakın ve motor performansı olarak eşdeğerdir. Zehirli atıklar içermez,şeker gibi doğada hızlı çözünür ve nitrojen tutma özelliği sayesinde fertilize ihtiyacını azaltır. Ozon tabakasına olan olumsuz etkiler diel yakıta göre %50 azdır.

Linkleri Görebilmek İçin Üye Olunuz.


20 Mart 2013 08:07 2
abuzer kılıç
çok kötü yaaaaaa
29 Ocak 2013 13:27 1
ebdurrehman
süper bişey bu çok teşekkürler
Yorum Ekle
Ad-Soyad:
E-Posta:
Yorum:
Güvenlik: Güvenlik Kodu (CAPCHA)
Kodu Güncelle
Kodu Girin:

Sponsor Alanı

Anket

En Beğendiğiniz Proje Türü Nedir ?

Elektronik Projeler
Robot Projeleri
Makine Projeleri
Çevre Projeleri
Bilgisayar Projeleri