Robotik
OKUDUĞUNUZ KONU
BCN3D Robot Kol
1

BCN3D Robot Kol

Yazar : Ziya Yıldız4 Kasım 2016

Bu projemiz BCN3D nin open source olan bir projesidir. Tasarımı ve işlevi oldukça hoşuma gitti ve sizlerle paylaşmak istedim. Diğer robot kolların aksine BCN3D robot kolumuzda Step motor kullanılıyor buda titreşimi en aza indirgiyor ve daha kararlı çalışmasına olanak sağlıyor.

MALZEME LİSTESİ

  • Stepper Motor SM42HT47-1684 1,8º step, 1,6 A, 3600 g·cm (X1)
  • ARDUINO MEGA 2560 (X1)
  • Stepper Driver tb6560 (X6)
  • Power Supply 24V 320W (X1)
  • RAMPS V1.4 (X1)
  • Power converter 24V a 12V (X1)
  • Servo Motor 180§ 55G TORQUE=13KG/CM (X1)
  • Gear Ratio 5:1 Planetary Gearbox Nema 17 Stepper 17HS19-1684S-PG5 ( step 0,35º , 2Nm, 1,68A) (X1)
  • Nema 23, 112mm, Ø8mm flat shaft SM57HT112-3004A, step 1,8º, 3A,28Kg·cm (X2)
  • Stepper Motor SM35HT36-1004A, 1,8º step, 1A, 1400g·cm (X1)
  • Stepper Motor nema 17 SM42HT33-1334, 1,8º step, 1,33A, 2200 g·cm (X1)
  • Chrome steel smooth bar-134mm (X1)
  • Chrome steel smooth bar-114mm (X1)
  • Chrome steel smooth bar-80mm (X1)
  • Ball Bearing 608ZZ 8mm x 22mm x 7mm (X10)
  • Ball Bearing 625ZZ 5mm x 16mm x 5mm (X8)
  • Ball Bearing 624ZZ 4mm x 13mm x 5mm (X9)
  • Ball Bearing 623ZZ 3mm x 10mm x 4mm (X3)
  • Brass insert M4 (X3)
  • Brass insert M3 (X20)
  • Pulley T5, Bore 8mm, 14 tooth, 17mm width (X3)
    Pulley T5, Bore 5mm, 10 tooth, 17 mm width (X2)
    ROD BAR M8 L 42mm (X1)
  • ZCOUPLING STEEL 5 TO 8 mm rigid (X1)
    Axial Fan DC 24V 80x80mm (X1)
    Axial Fan DC 24V 50x50mm (X1)
    Powwer supply cable IEC 1,8m (X1)
    Cable USB 2.0 AM/BM 1,8m (X1)
    Cable Ties (X10)
    Selfoil bearing 5mm x 8mm x 10mm (X8)
    Selfoil bearing 8mm x 12mm x 20mm (X2)
    Wood Base – 550mm x 550mm x 16mm (X1)
    Breco belt T5, 16mm width, L 180cm (1,8 m)
    Dimension A: M-3 Dimension B: 10 mm (X30)
    Dimension A: M-3 Dimension B: 12 mm (X6)
    Dimension A: M-3 Dimension B: 16 mm (X13)
    Dimension A: M-3 Dimension B: 20 mm (X4)
    Dimension A: M-3 Dimension B: 25 mm (X5)
    Dimension A: M-3 Dimension B: 30 mm (X2)
    Dimension A: M-3 Dimension B: 40 mm (X7)
    Dimension A: M-4 Dimension B: 12 mm (X2)
    Dimension A: M-4 Dimension B: 10 mm (X2)
    Dimension A: M-4 Dimension B: 16 mm (X8)
  • Dimension A: M-4 Dimension B: 40 mm (x4)
    Dimension A: M-4 Dimension B: 45 mm (X6)
    Dimension A: M-4 Dimension B: 60 mm (X4)
    Dimension A: M-5 Dimension B: 14 mm (X120)
    Dimension A: M-5 Dimension B: 20 mm (X8)
    Dimension A: M-8 Dimension B: 65 mm (X1)
    Dimension A: M-4 Dimension B: 25 mm (X4)
    Dimension A: M-3 Nut (X30)
    Dimension A: M-4 Nut (X4)
    Dimension A: M-4 Locknut (X18)
    Dimension A: M-5 Locknut (X16)
    Dimension A: M-8 Locknut (X2)
  • Dimension A: M-4 Dimension B: 20 mm (x3)
    Dimension A: M-3 Dimension B: 8 mm (x4)
    Dimension A: M-4 Dimension B: 30 mm (x8)
    Dimension A: M-3 Dimension B: 35 mm (x4)
    Washer M-3 (x10)
  • Articulation (x1)
    1M1 (x1)
    1M2 (x1)
    1M3 (x1)
  • Articulation (x2)
    2M1 (x1)
    2M2M (x1)
    2M2H (x1)
    T2M1D (x1)
    T2M1I (x1)
  • Articulation (x3)
    3M1 (x1)
    3M2C (x1)
    3M2 (x1)
    T3M1 (x1)
  • Articulation (x4)
    4M1 (x1)
    4M2 (x1)
    4M2C (x1)
    T4M1 (x1)
  • Machine – tool
    Top plate (x1)
    Bottom plate (x1)
    Cilinder (x2)
    Pivot arm (x1)
    Gripper left (x1)
    Gripper right (x1)
    ldol gear (x1)
    Servo gear (x1)
  • Box electronics
    Box (x1)
    Fan module (x1)
    Suport Drivers (x1)
    Base Potes (x4)
  • Cover
    2M1 (x2)
    Tapa 3M1 (x2)
    Tapa 4M1 (x2)
    Tapa TBB (x1)

BCN3D2

Evet malzeme listemiz bi haylı kabarık fakat bunların sonucunda professional bir robot kola sahip olacağız.

Malzemeleri temin ettikten sonra 3D Yazıcıda basmamız gereken dosyaları aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

http://www.thingiverse.com/thing:1693444

MONTAJ TALİMATLERI

User Manual BCN3D Moveo

Montaj ile alakalı herşey bu pdf de mevcuttur.

Yazılım

FIRMWARE

Dosyaları rar dan çıkartarak arduinonuza atınız.

Yazılım olarak pronterface adlı programı kullanıyoruz robot kolumuz 3d printer tabanlı bir çalışmadır.

Zor ve masraflı bir proje size önerim bu projeyi yapmadan daha basit bir sistemde denemeler yaparak buna geçmenizi tavsiye ederim. Otomasyon sistemlerinde bile kullanılabilecek bir proje olduğunu düşünüyorum eksenler birbirleriyle çok uyumlu çalışıyor ve en önemlisi de kararlı ve titreşimsiz bir yapıya sahip .

SİZCE NASIL OLMUŞ?
Beğendim
65%
İlginç
6%
Eh İşte
6%
Anlamadım
12%
Kötü
6%
Berbat
6%
YAZAR HAKKINDA
Ziya Yıldız
Ziya Yıldız
1 YORUMLAR
  • 4 Nisan 2017 at 11:10

    Merhaba
    BCN3D Robot kolun yapım aşamasındayım 3D parçalar bitti sıra yazılımda fakat buradaki yazılımda robotu kontrol eden sheet hangisi
    ona göre arduino bağlantılarını yapıcam yardımcı olurmusunuz

YORUM YAP